Jak ograniczyć szkodliwe pyły w środowisku pracy?

odkurzacze przemysłowe Kärcher
odkurzacze przemysłowe Kärcher

Nieodłącznym elementem wielu procesów produkcyjnych jest emisja pyłów i cząstek stałych. Nawet ich niewielka ilość ma negatywny wpływ na zdrowie człowieka, ale także na działanie maszyn. Tego typu zanieczyszczenia mogą także mieć właściwości wybuchowe i łatwopalne. Problem zapylenia w miejscu pracy rozwiązują odkurzacze do odsysania pyłów i instalacje odpylające. Dowiedz się więcej!

Szkodliwość pyłów w środowisku pracy 

Emisja pyłów jest efektem ubocznym wielu procesów technologicznych i produkcyjnych w różnych sektorach przemysłu. Ten rodzaj zanieczyszczeń powstaje podczas obróbki drewna, tworzyw sztucznych, spawania, cięcia, frezowania, szlifowania, mieszania ciał sypkich, kruszenia, spalania itp.

Trafiające do powietrza zanieczyszczenia pyliste są szkodliwe dla zdrowia pracowników. Powodują różne dolegliwości i choroby, w tym tak poważne, jak pylica płuc i nowotwory. Poza tym pył pogarsza komfort pracy, powoduje awarie maszyn oraz negatywnie wpływa na jakość wytwarzanych produktów.

Co istotne, pyły, nawet pochodzące z materiałów trudnopalnych, przy odpowiednim rozdrobnieniu i koncentracji tworzą z powietrzem groźne mieszaniny, które grożą zapłonem i wybuchem. Poza tym zanieczyszczenia pyliste są często toksyczne.

Ze względu na wysoką szkodliwość pyłów i zagrożenie, jakie stwarzają, zakłady przemysłowe są ustawowo zobowiązane do stosowania systemów odpylających.

Odkurzacz przemysłowy do pyłów – bezpieczne usuwanie szkodliwych pyłów 

Jednym z urządzeń, które służą do zapobiegania zapylenia powietrza w środowisku pracy, są odkurzacze przemysłowe do pyłów np. marki Kärcher. Ich cechą charakterystyczną jest specjalna technologia filtracji odpowiednia dla danego sektora przemysłu oraz możliwość ciągłej pracy 24/7.

Odkurzacz do odsysania pyłów suchych 

W przemyśle drzewnym, meblarskim, spożywczym, farmaceutycznym czy tekstylnym oraz w branży budowlanej problemem są suche pyły. Do ich usuwania stosowane są odkurzacze przemysłowe Kärcher z serii IVC, które nadają się także do zgrubnych materiałów (np. wiórów) czy cieczy.

Odkurzacze przemysłowe IVC to mobilne urządzenia o kompaktowej konstrukcji i wysokiej wydajności. Wyróżniają się wysoką efektywnością systemu filtracyjnego. Dzięki technologii cyklu siła odśrodkowa oddziela duże i ciężkie zanieczyszczenia bezpośrednio przy wejściu (działa jak pre-separator). Dodatkowy atut to filtr płaski falisty o dużej powierzchni filtracyjnej, który jest certyfikowany dla klasy pyłów M lub H (wybrane modele).

Ponadto wybrane modele odkurzaczy do pyłów IVC mają opatentowany system automatycznego oczyszczania filtra Tact², który co 7 sekund naprzemiennie otrzepuje połowę filtra. Eliminuje to spadki siły ssącej podczas pracy oraz znacznie wydłuża żywotność filtra.

odkurzacze przemysłowe

Odkurzacz przemysłowy do dużych ilości pyłów sypkich, lepkich i mokrych 

Do odsysania dużych ilości pyłów sypkich, ale także lepkich i mokrych, np. powstających w przemyśle metalurgicznym czy przy obróbce szkła i kamienia, służą odkurzacze przemysłowe Kärcher IVM. Nadają się także do zbierania zgrubnych zanieczyszczeń.

Kluczowym elementem odkurzaczy przemysłowych IVM jest filtr gwiaździsty z aż 16 kieszeniami o bardzo dużej powierzchni filtracyjnej (certyfikowany do pyłów klasy M). Dzięki temu możliwe jest ciągłe odsysanie dużych ilości pyłów lepkich czy mokrych bez przestojów. Odkurzacze IVM mają manualny system oczyszczania filtra z przekładnią. Silny wstrząs usuwa cząsteczki, wydłużając żywotność filtra i zapewniając długi czas pracy. Zaletą jest też styczny wlot powietrza, który sprawia, że do filtra dociera mniej zanieczyszczeń.

Najmocniejsze odkurzacze do odsysania pyłów w ofercie Kärcher to modele z serii IVS, które znakomicie sprawdzają się do zbierania bardzo dużych ilości pyłu, a także materiałów zgrubnych, w tym ciężkich (np. cząstki betonu). Wydajne urządzenia z filtrem gwiaździstym mogą być użytkowane jako jednostki mobilne lub stacjonarne zintegrowane z procesem produkcyjnym.

Odkurzacze do pyłów niebezpiecznych i wybuchowych 

Marka  Kärcher oferuje także odkurzacze przemysłowe przystosowane do pracy w strefie zagrożonej wybuchem oraz odkurzania pyłów niebezpiecznych klasy M i H (oznaczone M Z22 / H Z22). Urządzenia spełniają najwyższe standardy dotyczące bezpieczeństwa, wymogi Dyrektywy ATEX i są częściowo certyfikowane zgodnie z wytycznymi TÜV Süd i IBExU.

System odpylania – środowisko pracy wolne od pyłów 

Innym sposobem na usuwanie zanieczyszczeń pylistych w przemyśle jest stosowanie odpylaczy przemysłowych. Instalacje tego typu pracują w trybie ciągłym i odsysają pyły w miejscu ich powstawania. Ich cechą charakterystyczną jest wytwarzanie niskiego podciśnienia, ale wysokiego przepływu powietrza.

Instalacje odpylania znajdują zastosowanie w różnych gałęziach przemysłu, np. przy obróbce drewna, tworzyw sztucznych, metali, szkła, kamienia, produktów tekstylnych, rolnych czy chemikaliów. Dla każdego sektora system dobierany jest indywidualnie.

Odkurzacze do pyłów i system odpylające Kärcher eliminują problem zapylenia i zapewniają bezpieczne środowisko pracy.

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.