Jak hałas wpływa na nasz słuch? Czy słuchawki lub głośna muzyka uszkadzają słuch?

headphones 2557583 1280

Czy słuchawki uszkadzają słuch?

Słuchawki same w sobie nie uszkadzają słuchu. Zagrożenie takie pojawia się wtedy, kiedy głośność muzyki jest za wysoka, a dodatkowo też słuchamy dźwięków w dużej częstotliwości. Kiedy słuchawki umieszczone są głęboko w kanale usznym, głośność ustawiona wysoko i odsłuch taki ma miejsce regularnie, to z czasem dochodzi do uszkodzeń słuchu, które pogłębiają się i mogą w konsekwencji doprowadzić do trwałego uszkodzenia, a nawet permanentnej utraty słuchu. Dodatkowo też brak higieny takich słuchawek, może doprowadzić do zapalenia ucha.

Najlepsze są słuchawki zewnątrzuszne. Najniebezpieczniejsze douszne, gdyż emitują dźwięki prosto do kanału słuchowego. Im mniej uszczelniona małżowina uszna, tym słuchanie muzyki jest bezpieczniejsze. Głośne dźwięki doprowadzają do obumierania komórek słuchowych (które się nie odradzają), dlatego najbezpieczniejszą głośnością jest połowa skali urządzenia emitującego dźwięki – iPada czy odtwarzacza MP3.

Trzeba pamiętać, że na uszkodzenia słuchu spowodowane hałasem najbardziej narażone są dzieci i młodzi ludzie. Dlatego też konieczna jest dbałość o to, by słuch dziecka nie był przeciążany. Lepiej unikać miejsc, w których gra bardzo głośna muzyka. Oczywiste jest, że nie można całkowicie uchronić dzieci przed hałasem, ale warto pamiętać choćby o tym, by trzymać je z daleka od źródeł głośnych dźwięków. Nie sadzać obok głośników i nie zabierać bezpośrednio pod scenę na imprezach plenerowych. Konieczne jest też uświadamianie nastolatków, że bardzo głośna muzyka stanowi zagrożenie, które może się objawić negatywnie nawet po wielu latach.

Czy to, czego nie słyszymy, może uszkodzić słuch?

Obiegowa opinia głosi, że do uszkodzenia słuchu dochodzi w momencie, kiedy przebywamy w otoczeniu, w którym jest zdecydowanie za głośno. Tymczasem uszkodzić słuch mogą nawet te dźwięki, których nie słyszymy.

Do najbardziej niekorzystnych dźwięków zaliczamy:

• Infradźwięki, czyli takie o częstotliwości poniżej 16 Hz,

• Ultradźwięki – o częstotliwości powyżej 16 kHz.

W przypadku ultradźwięków może dochodzić do szumów usznych oraz niewielkich bądź czasowych uszkodzeń słuchu. Infradźwięki natomiast doprowadzają do poważnych konsekwencji. Mało tego, dowiedzione zostało, że mogą doprowadzić nawet do zatrzymania akcji serca.

Czytaj także:  Jak rozpoznać problemy ze słuchem i co w takiej sytuacji zrobić?

Pracujesz w hałasie? Słuchasz głośno muzyki? Obawiasz się, że Twój słuch może być zagrożony, a może już odczuwasz pewne objawy? Chcesz profesjonalnie chronić swój słuch? Zgłoś się na bezpłatne badanie słuchu do Studia Echo, mieszczącego się w Lublinie przy ulicy Projektowej 1 lub Lotniczej 15.

Materiał powstał przy współpracy z Echo-Studio Lublin

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  1. No każdy lubi sobie, odciąć się od szarej rzeczywistości muzyką i zasnąć np. ze słuchawkami na uszach. Ja słucham na pół regulatora.
    Bez większej przesady z wyłączonym podbiciem basu. Te wstrząsy i łubudubu jakoś mi nie służą