Jak wybrać dostawcę internetu? Zobacz, jak nie dać się nabić w butelkę [PORADNIK]

shutterstock 407179981

Każdy z nas chciałby mieć szybki i niezawodny internet, ale jak znaleźć dobrego dostawcę, kiedy ofert jest tak wiele? Firmy dosłownie ścigają się między sobą – obniżają ceny i mnożą pakiety, a statystyczny Kowalski doznaje od tego zawrotów głowy. Zobacz, jak nie dać się nabrać podpisując umowę – czego unikać a na co zwracać uwagę.

 

Internet kablowy (LAN) czy bezprzewodowy (Wi-Fi)?

Możesz wybierać spośród kilku typów łącza internetowego – łącza LAN, czyli łącza stałego (kablowego) podłączonego do konkretnego komputera (lub komputerów) Wi-Fi, czyli internetu bezprzewodowego, z którym możesz łączyć się bez użycia kabli i z dowolnego miejsca, w którym masz zasięg oraz internetu satelitarnego.

• Internet kablowy – to rozwiązanie będzie idealne dla osób, które mają jeden komputer w konkretnym miejscu i które potrzebują maksymalnej niezawodności. Kablowe łącze gwarantuje dużą stabilność działania.

• Wi-Fi – rozwiązanie to jest idealne dla osób, które mobilność przekładają ponad okazjonalne problemy z zasięgiem. Z siecią Wi-Fi masz zasięg w całym domu i możesz korzystać z internetu na różnych urządzeniach – na komputerze stacjonarnym (wyposażonym w wewnętrzną lub zewnętrzną kartę Wi-Fi), na smartfonie czy tablecie.

• Internet satelitarny – jeżeli masz telewizję satelitarną, możesz zdecydować się też na internet satelitarny. W tym przypadku sygnał będzie przekazywany przez modem bądź telefon komórkowy.

 

Zdecyduj się na lokalnego dostawcę

Najtańszą ofertę praktycznie zawsze dostaniesz u dostawcy, który prężnie działa w danym regionie. Jeżeli mieszkasz w bloku, to najtaniej wyniesie Cię internet od firmy, która zaopatruje cały blok.

 

Wielkość transferu danych i prędkość łącza

Bez względu na to, czy zamawiasz internet kablowy (sieć LAN), czy bezprzewodowy (Wi-Fi), niezwykle ważną rzeczą jest zwrócenie uwagi na wielkość pakietu transferowego. W jednym przypadku może być to dostęp bez limitu danych, w innym np. 20 GB, a w jeszcze innym 100 GB. U niektórych usługodawców musisz dokupić transfer po wyczerpaniu podstawowego pakietu, u innych natomiast nie trzeba tego robić, ale za to prędkość łącza spada.

Oferty skonstruowane są w różny sposób:

• Tańszy pakiet może zawierać np. 40 GB z prędkością 30 Mbps, a po wyczerpaniu tego pakietu prędkość spada do 5 Mbps. Nadal możesz korzystać z internetu, ale jest on już dużo wolniejszy.

• Wyższy (droższy) pakiet (40 GB) po wyczerpaniu przełącza Cię na internet LTE bez limitu transferu i bez obniżania prędkości.

Tak naprawdę prędkość łącza oraz wielkość transferu są w tym przypadku najważniejsze. Zazwyczaj Klientom zależy na tym, by móc korzystać z internetu bez ograniczeń transferu oraz z dużą szybkością. Jednakże umowy na najtańsze pakiety często zawierają zapis, że po wykorzystaniu określonej ilości transferu prędkość łącza spadnie. Czasami spada tak bardzo, że z internetu dosłownie nie da się korzystać.

Dlatego najlepszym rozwiązaniem będzie umowa na internet w takim pakiecie, w którym nie ma żadnego limitu transferu (nieograniczony dostęp) lub gdzie po wykorzystaniu transferu prędkość nie spadnie. Jednakże nie zawsze ma to zastosowanie. Tak naprawę musisz się zastanowić, w jaki sposób chcesz korzystać z internetu. Jeżeli masz zamiar oglądać filmy online, grać w gry i pobierać duże pliki, to prędkość ma duże znaczenie. Z kolei, gdy internet będzie wykorzystywany tylko do przeglądania stron www czy sprawdzania poczty, to z powodzeniem możesz się zdecydować na wolniejsze i jednocześnie tańsze łącze.

 

Kwestie dotyczące umowy

W tym przypadku obowiązuje zasada, że im umowa dłuższa, tym korzystniejsza cenowo. Zawsze taniej jest zawrzeć umowę na 24 miesiące niż na 12 miesięcy. Dostawca, który wie, że będzie miał Klienta przez 2 lata, jest mu w stanie zaproponować lepsze warunki cenowe. W przypadku umowy warto też zwrócić uwagę na to, czy dostawca oferuje zniżkę za płatność z góry za cały rok. W wielu przypadkach nawet przy umowie na 12 miesięcy, za którą zapłacimy z góry, jeden miesiąc jest gratis.

Czytając umowę, zwróć uwagę na ewentualną karę za jej zerwanie. W niektórych umowach jest zapis, że jeżeli zerwiesz umowę, musisz zapłacić karę pieniężną, której wysokość sięga nawet kilku tysięcy złotych. Sytuacje mogą być różne – przeprowadzasz się, nie jesteś w pełni zadowolony z internetu itp. Sprawdź więc, w jakich przypadkach możesz zerwać umowę bez ponoszenia konsekwencji.

Nie decyduj się na umowę, która zawiera zapis, że dostawca internetu może zmienić wysokość opłat w czasie trwania umowy. Podpiszesz wtedy umowę na tani internet, a w rzeczywistości być może będziesz musiał zapłacić znacznie więcej.

 

Jak zmniejszyć koszt internetu?

Jeżeli wybierzesz prędkość i ilość transferu, która idealnie odpowiada Twoim potrzebom, a mimo to koszt internetu wydaje Ci się za wysoki, to wiedz, że w wielu przypadkach możesz go obniżyć. Obecnie wielu dostawców internetu oferuje także umowy na telewizję i telefon, a wykupienie kilku usług w jednej firmie sprawia, że ich łączny koszt będzie niższy. Jeden z głównych dostawców internetu oferuje przykładowo drugą umowę za 50% a trzecią za złotówkę.

Jak to wygląda w praktyce? Otóż podpisując umowę na telewizję a później na internet, dostęp do tego internetu będzie o połowę tańszy. Jeżeli do tego pakietu dołączysz jeszcze telefon, to koszt abonamentu telefonicznego będzie wynosił tylko 1 zł. Naprawdę warto dokładnie przejrzeć wszystkie oferty i łączyć usługi w obrębie jednej firmy.

 

Ostrożnie z promocjami

Podchodź sceptycznie do promocji, bo one często wyglądają bardzo atrakcyjnie, ale tak naprawdę nie są korzystne. W zapisach niektórych umów możesz znaleźć np. informację o tym, że pierwsze 3 miesiące lub pierwsze pół roku jest za darmo. Może Ci się wydawać, że to bardzo korzystna oferta, ale zwróć uwagę na koszt dostępu za kolejne (płatne już) miesiące. Może się okazać, że taka umowa z kilkoma miesiącami za darmo będzie znacznie droższa.

Przykładowo:

Dostawca A udostępnia internet za 39,00 zł/mc z umową na 12 miesięcy.

Dostawca B udostępnia internet za 0,00 zł/mc przez pierwsze trzy miesiące z umową na 12 miesięcy. Jednakże przez pozostałe 9 miesięcy koszt dostępu wynosi 59,00 zł/mc.

W obu przypadkach prędkość jest taka sama, a internet jest bez limitu. Zobacz teraz, jak prezentuje się to cenowo:

Dostawca A – 39,00 zł x 12 miesięcy = 468,00 zł/rok.

Dostawca B – 59,00 zł x 9 miesięcy = 531,00 zł/rok.

U dostawcy B internet jest droższy o 63 zł (w skali roku) niż u dostawcy A. Oszczędność jest tylko pozorna.

 

Koszt urządzenia

Dowiedz się dokładnie, jaki jest koszt routera lub modemu w danej firmie. Może się zdarzyć tak, że podpiszesz umowę na internet z urządzeniem za kilkaset złotych, które będziesz spłacał w ratach. Tymczasem podobne urządzenie będzie można kupić samodzielnie w dużo niższej cenie. Często jest tak, że kupując router u dostawcy internetu, jego instalacja jest darmowa, natomiast przy własnym urządzeniu jest ona płatna. Oblicz oba warianty cenowe i sprawdź, który będzie dla Ciebie korzystniejszy.

Stoisz przed wyborem internetu? Chcesz zmienić obecnego dostawcę? Sprawdź co oferują lokalne firmy. Na kolejnych stronach znajdziesz kilka ofert przygotowanych specjalnie dla Ciebie.

10 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
 1. Enterpol faktycznie daje sobie świetnie radę! Mamy od nich neta już rok, nie dosc, że płacimy naprawdę mało, to wszystko działa znakomicie. Nie ma sie do czego przyczepić tak naprawdę.

 2. Tez ich polecam, mamy ich internet już dość długo. I zero problemów. Do tego płacimy po prostu mało. Sporo znajomych za taka prędkość płaci więcej

 3. to racja, naprawdę fajną ofertę mają 🙂 tanio i dobrze. internet mamy ich od dawna, ale coraz wiecej znajomych się do nich przenosi i nikt nie narzeka

 4. w tym momencie enterpol to najlepsza opcja! my teraz szukaliśmy fajnej oferty na nowy rok akademicki i lepszej oferty nie było! do tego wszystko działa fajnie i bez problemów

 5. Hah, ja przeszedłem do enterpolu i płacę złotówkę za miesiąc. Dokładnie 1 zł. Polecam po prostu go znajomym, rodzinie i taki łańcuszek zrobiłem. Sam internet w porządku (nie znam się na szczegółach).

 6. Tak jak w artykule, wiele czynników, ale dla mnie najważniejsze:
  1. kontakt z klientem
  2. obsługa techniczna
  3. stałość łącza
  4. cena
  Po dość szczegółowym zapoznaniu się z naszymi dostawcami, lokalny patriotyzm zwyciężył – enterpol wybrany.

 7. Słyszałem, że teraz główna fala odchodzi od UPC/Netii/Multimedii do Enterpolu. Sam jestem u nich od 3 lat i się trochę nie dziwię. Praktycznie żadnych awarii, dobre ceny, co rusz to promocja.

 8. Podobnie żem słyszał. Dużo ludzi jest na nich źli, bo mają tak naprawdę ich gdzieś. Idą na skalę, nie patrzą na jednostki. Od 3 lat jestem w enterpolu i tylko raz musiałem do nich zadzwonić, by mi router zmienili, bo zostawiłem na noc, a elektrownia świrowała. Nie mieli z tym żadnego problemu.

 9. Internet lata jak opętany. Prędkości transferowe do 100 MB/s. Enterpol = robisz to dobrze.

 10. Teraz to wydaje mi się, że każdy szanujący się mieszkaniec Lublina powinen przejść do Enterpolu. Ma te same albo lepsze oferty od większych dostawców, a pochodzi i działa na naszym lokalnym rynku. Wszyscy by skorzystali.