Elektroniczna recepta online to duże udogodnienie dla pacjentów, którzy z jakiegoś powodu nie mają możliwości skonsultować się z lekarzem stacjonarnie. Samo posiadanie wystawionej przez Internet recepty to w niektórych przypadkach za mało, by móc ją zrealizować. Ile jest ważna elektroniczna recepta wystawiana online?
Realizacja recepty online – podstawowe kwestie
Elektroniczna recepta online to pełnoprawny dokument, który umożliwia pacjentowi wykupienie potrzebnych leków w aptece. Sama procedura nie różni się w tym przypadku od realizacji recept wystawianych pacjentom stacjonarnie i w obu przypadkach należy pilnować, jak długo jest ważna e-recepta. Każdorazowo, w momencie wystawienia pacjentowi e-recepty, otrzymuje on wiadomość SMS z czterocyfrowym kodem, a także wiadomość e-mail z wydrukiem informacyjnym PDF recepty. By zrealizować ważną e-receptę, wystarczy:
- Okazać kod kreskowy dokumentu. Znaleźć go można w załączniku wiadomości e-mail (wydruk informacyjny PDF recepty) lub w swoim IKP.
- Podać kod 4-cyfrowy z wiadomości SMS, a dodatkowo podyktować numer PESEL osoby, której e-recepta jest realizowana.
Trzeba też zawsze pamiętać, że przekroczenie terminu ważności e-recepty wystawianej online (i stacjonarnie również) ma swoje konsekwencje. Pacjent, który nie dopilnuje wykupienia leków w dopuszczalnym terminie, nie będzie mieć już możliwości realizacji swojej recepty, nawet jeśli leki są mu potrzebne. Konieczne będzie wówczas ponowne zgłoszenie się do lekarza.
Wystawienie recepty przez Internet – gdzie jest możliwe?
Internetowa recepta jest wystawiana po zdalnych konsultacjach z lekarzem, które można odbyć za pośrednictwem wielu portali medycznych – przykładem jest recepta online w 5 minut na NaszaRecepta.pl. Aby jednak wystawienie recepty przez Internet było możliwe, pacjent musi spełnić kilka warunków. Przede wszystkim musi kwalifikować się do stosowania danego leku, czyli posiadać wskazania do jego przyjęcia i jednocześnie nie posiadać ku temu żadnych przeciwwskazań. Należy również opłacić koszty prywatnej konsultacji z lekarzem, która w tym przypadku odbywa się przez Internet. Realizacja recepty online przebiega już potem standardowo.
W jaki sposób przez Internet sprawdzane są wskazania i przeciwwskazania do stosowania leku, skoro pacjent nie spotyka się z lekarzem osobiście? Faktem jest, że niemożliwe jest tu badanie fizykalne, natomiast wywiad medyczny można przeprowadzić z pacjentem bardzo szczegółowo, mimo odległości. Służy to tego zazwyczaj specjalny formularz medyczny, o którego rzetelne wypełnienie poproszony zostanie pacjent, który chce otrzymać receptę na dany lek. Wypełniony formularz trafia następnie do lekarza i jest wnikliwie analizowany – w ten sposób lekarz poznaje stan zdrowia pacjenta i jego historię medyczną, co ułatwia mu decyzję.
Jak długo jest ważna e-recepta na leki?
Recepta online może być zrealizowana jedynie w ściśle określonym terminie. W zasadzie, jeśli chodzi o dopuszczalny termin realizacji, nie ma znaczenia, czy jest to Internetowa recepta, czy też recepta wystawiana stacjonarnie.
W przypadku większości leków termin ważności to 30 dni od daty, kiedy została wystawiona e-recepta lub od daty „od dnia”, którą zawiera e-recepta. Antykoncepcja na przykład może być wykupiona jedynie w tym terminie, a jego przekroczenie wiąże się z utratą możliwości realizacji w aptece. Są też leki, których recepty ważne są krócej – zaledwie 7 dni od wystawienia recepty lub daty „od dnia” mamy na wykupienie przepisanych antybiotyków. Preparaty immunologiczne mają natomiast e-recepty ważne 120 dni.
Dodaj swój komentarz