Czy tego chcemy czy nie, międzynarodowy rynek i tak do nas, inżynierów przyjdzie – uważa wiceprezes Stowarzyszenia Techników Polskich w Wielkiej Brytanii mgr inż. Teresa Bilińska. I dodaje, że inżynierowie budownictwa mają przed sobą świetne perspektywy rozwoju na międzynarodowej scenie.
– Opanowanie profesjonalnego słownictwa technicznego, znajomość międzynarodowych standardów, otwartość na nowe wyzwania i dobrze przygotowane CV to kluczowe elementy, aby odnieść sukces na międzynarodowym rynku pracy – mówi Bilińska.
Otwarcie na rynek międzynarodowy kluczem do rozwoju
Pani prezes od 12 lat bierze udział w największych międzynarodowych projektach m.in.
w: Katarze, Emiratach, Ghanie, Gwinei Równikowej i Wielkiej Brytanii. Biorąc pod uwagę swoje doświadczenie, przekonuje, że otwarcie się na rynek międzynarodowy jest kluczowe dla rozwoju zawodowego inżynierów budownictwa.
– Jeszcze za mało jest Polaków na rynku międzynarodowym, a przecież otwarcie się na świat daje studentom rozwój. Przepisy brytyjskie i amerykańskie obowiązują niemalże w każdym kraju, więc ich znajomość przekłada się na cały rynek międzynarodowy – mówi pani prezes.
Kluczowe umiejętności
Bilińska zwraca uwagę na wzrost liczby anglojęzycznych inwestorów w Polsce, który sprawia, że umiejętność porozumiewania się technicznym językiem angielskim staje się atutem. Dodatkowo warto mieć referencje, które potwierdzą dotychczasowe osiągnięcia i umiejętności zawodowe. Dla pracodawców, zwłaszcza w międzynarodowym środowisku, referencje są ważnym narzędziem oceny kompetencji kandydata.
Co sądzą o tym studenci
Studenci budownictwa możliwość pracy na międzynarodowym rynku traktują jako okazję do zdobycia cennego doświadczenia, ale także szansę na uczestnictwo w projektach o globalnym znaczeniu.
– Myślę, że taka praca otworzy przede mną zupełnie nowe perspektywy i pokaże, jak różnorodne może być podejście do budownictwa w różnych częściach świata – uważa Michał, student III roku.
Podobnego zdania jest Adam, dla którego praca z ekspertami z różnych krajów, pozwoliłaby poznać najnowsze technologie i standardy, a przede wszystkim zbudować sieci kontaktów zawodowych.
Dodaj swój komentarz