Jak będzie wyglądać matura 2021? Są wytyczne CKE

egzamin
Zdjęcie ilustracyjne | fot. shutterstock

Zaszczepieni i ozdrowieńcy będą mogli przyjść na egzamin maturalny, nawet jeżeli w ich domu jest osoba objęta izolacją lub kwarantanną – wynika z wytycznych przeprowadzenia egzaminów, które udostępniła Centralna Komisja Egzaminacyjna.

Jak będzie wyglądać w tym roku matura?

Centralna Komisja Egzaminacyjna udostępniła wytyczne dotyczące przeprowadzania tegorocznych egzaminów maturalnych. Do szkoły będą mogli wejść, poza zdającymi, nauczycielami i niezbędnymi pracownikami szkoły, tylko rodzice uczniów, którzy mają trudności w poruszaniu się. W placówce nie mogą odbywać się inne zajęcia, a uczniowie muszą przynieść własną wodę i jedzenie.

„Na egzaminie każdy zdający korzysta z własnych przyborów piśmiennych, linijki, cyrkla, kalkulatora itd. Jeżeli szkoła zdecyduje o zapewnieniu np. przyborów piśmiennych albo kalkulatorów rezerwowych dla zdających –konieczna jest ich dezynfekcja. Zdający nie mogą pożyczać przyborów od innych zdających” – czytamy w wytycznych CKE.

Drzwi wejściowe do szkoły oraz drzwi do sal mają być otwarte, żeby nie dotykać klamek, a sale co godzinę wietrzone. Dla uczniów, którzy nie mogą nosić maseczek, mają zostać przygotowane dodatkowe sale, w których będzie można zachować co najmniej dwa metry odstępu.

„Osoby, które przystępują do dwóch egzaminów jednego dnia, mogą w czasie przerwy opuścić budynek szkoły albo oczekiwać na terenie szkoły na rozpoczęcie kolejnego egzaminu danego dnia, jeżeli zapewniona jest odpowiednia przestrzeń (tj. wydzielone pomieszczenie, zachowanie dystansu 1,5 m, okna w pomieszczeniu powinny być otwarte, o ile pozwalają na to warunki atmosferyczne)” – informuje CKE.

Dyrektorzy szkół muszą tworzyć rezerwowe listy członków komisji egzaminacyjnych, którzy „będą mogli, nawet w dniu egzaminu, zastąpić osoby, które z uzasadnionych powodów, w tym ze względu na chorobę, nie będą mogły przyjść do pracy w dniu egzaminu”.

Zdający są zobowiązani zakrywać usta i nos do momentu zajęcia miejsca w sali egzaminacyjnej. Po zajęciu miejsca w sali egzaminacyjnej (w trakcie egzaminu) zdający ma obowiązek ponownie zakryć usta i nos, kiedy:

1) podchodzi do niego przewodniczący albo członek zespołu nadzorującego, aby odpowiedzieć na zadane przez niego pytanie
2) wychodzi do toalety
4) kończy pracę z arkuszem egzaminacyjnym i wychodzi z salieg zaminacyjnej.

Ponadto przy wejściu do szkoły dyrektorzy muszą zapewnić płyn do dezynfekcji rąk. Płyn do dezynfekcji rąk powinien być również dostępny w każdej sali egzaminacyjnej.

Egzaminy maturalne rozpoczną się w tym roku 4 maja. Czytaj dalej…

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.