Inspekcja Pracy zapowiada kontrole otwartych sklepów w niedziele

Sklepy Biedronka otwarte również w niedziele niehandlowe
Sklepy Biedronka otwarte również w niedziele niehandlowe | fot. Dominik Wąsik

Państwowa Inspekcja Pracy zapowiada kontrole przestrzegania ograniczeń w handlu. W najbliższą niedzielę, 13 lutego inspektorzy inspekcji pracy wybiorą się do otwartych sklepów.

Kontrole otwartych sklepów w lutym

Kontrole otwartych sklepów ruszą już w najbliższą niedzielę, 13 lutego – zapowiada Państwowa Inspekcja Pracy. Kontrolerzy mają sprawdzić, czy otwarte placówki handlowe działają legalnie. Od 1 lutego 2022 r. obowiązują nowe przepisy dotyczące handlu w niedziele. W niedziele niehandlowe mogą być czynne m.in. placówki pocztowe, w których działalność pocztowa ma charakter przeważający (obroty powyżej 40%).

„Media donosiły o próbach przedefiniowania sklepu w poczekalnię dworca autobusowego lub w czytelnię. Pojawiły się także próby zatrudnienia pracowników w sklepach samoobsługowych, które teoretycznie nie zajmowały się handlem, jednak ich czynności nadal ściśle wiązały się z procesem sprzedaży towarów. Państwowa Inspekcja Pracy będzie reagować, analizować i weryfikować wszystkie sygnały wskazujące na nieprawidłowości w korzystaniu z rozwiązań zawartych w omawianej ustawie” – mówi Katarzyna Łażewska-Hrycko, Główny Inspektor Pracy.

Inspektorzy w najbliższą niedziele odwiedzą otwarte sklepu i przeprowadzą postępowania kontrolne mające na celu ustalenie stanu faktycznego w zakresie przestrzegania przepisów ustawy o ograniczeniu handlu, a w razie stwierdzenia ich naruszenia będą podejmować określone środki prawne.

„Jeżeli stwierdzimy ponad wszelką wątpliwość, że ma miejsce celowe obchodzenie obowiązujących przepisów, będziemy zdecydowanie stosowali wszelkie dostępne nam środki prawne. Istnieje możliwość zakwalifikowania takiego działania jako wykroczenie, a wtedy kary finansowe wynoszą nawet 100 tysięcy złotych. W uzasadnionych przypadkach można też zakwalifikować ten czyn jako przestępstwo naruszające prawa pracownicze” – przestrzega szefowa PIP.

Przypomnijmy, że ustawa wprowadziła możliwość korzystania przez przedsiębiorcę będącego osobą fizyczną, który prowadzi handel wyłącznie osobiście, we własnym imieniu i na własny rachunek, z nieodpłatnej pomocy, np. małżonka, dzieci, rodziców, rodzeństwa, wnuków, dziadków, którzy nie są pracownikami lub zatrudnionymi w placówce handlowej u przedsiębiorcy korzystającego z ich nieodpłatnej pomocy.

„Obowiązująca ustawa ma zapewnić pracownikom prawo do odpoczynku i spędzania niedzielnego czasu z rodziną. Państwowa Inspekcja Pracy istnieje, by stać na straży wszelkich praw pracowniczych, będziemy więc chronić liczną rzeszę ludzi zatrudnionych w polskim handlu” – komentuje Łażewska-Hrycko.

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.