Inflacja się nie zatrzymuje. Główny Urząd Statystyczny podał najnowsze dane, z których wynika, że w styczniu 2022 r. inflacja wyniosła 9,2 procent. To najwyższy jej poziom od listopada 2000 r.
Inflacja w styczniu 2022
Ceny towarów i usług w styczniu 2022 r. wzrosły o 9,2 procent w porównaniu z tym samym okresem 2021 r. – podał Główny Urząd Statystyczny. W stosunku do grudnia były wyższe o 1,9 procent.
„Dzisiaj GUS poinformował, że inflacja wynosi 9,2%. W stosunku do zapowiedzi 10-11% inflacji jest to lepsza informacja od negatywnych scenariuszy. Główne rozwiązania Tarczy Antyinflacyjnej weszły w lutym, a dzisiejsze wyniki dotyczą stycznia” – skomentował Piotr Müller, rzecznik rządu.
Droższa energia i gaz przełożyły się na wyższe ceny niemal wszystkich produktów w polskich sklepach – w tym żywności. W lutym inflacja powinna być zauważalnie niższa z powodu czasowej obniżki VAT-u w Polsce. Przypomnijmy, że będzie ona obowiązywać do 31 lipca. Niższa stawka VAT dotyczy m.in. na żywności, nawozów i gazu.
„Od 1 lutego weszły dodatkowe bardzo duże obniżki Tarczy Antyinflacyjnej dotyczące cen paliw, 0% VAT na żywność, niższe podatki na gaz i prąd – liczymy, że to sprawi, że szczyt inflacyjny będzie niższy niż prognozy i, że efekty zobaczymy w odczycie za luty” – podkreślił Müller.
Komentarz ekonomistów inflacja styczeń
„Inflacja w styczniu wyniosła 9,2% (nasza prognoza i konsensus 9,3%). Tym razem większość miała rację. Od tej pory będzie już bardziej z górki, a wzrost cen w lutym wyraźnie spowolni. Ze strzępków podanych kategorii można złożyć, że inflacja bazowa (gdyby ją policzyć) przyspieszyła do około 6%. Efektów wtórnych było więc już w styczniu całkiem sporo. Prawdziwy szacunek poznamy dopiero w połowie marca, po zmianie wag” – napisali ekonomiści mBank Research.
Ze strzępków podanych kategorii można złożyć, że inflacja bazowa (gdyby ją policzyć) przyspieszyła do około 6%. Efektów wtórnych było więc już w styczniu całkiem sporo. Prawdziwy szacunek poznamy dopiero w połowie marca, po zmianie wag.
— mBank Research (@mbank_research) February 15, 2022
„W styczniu mocno wzrosły ceny żywności (2,6% m/m) oraz nośniki energii (8% m/m). Zobaczyliśmy też pierwsze efekty działania Tarczy Antyinflacyjnej w zakresie cen paliw, które spadły o 4,4% m/m. Niestety inflacja bazowa dalej rośnie – wg naszych szacunków przyspieszyła do 6% r/r.” – skomentowali eksperci Analiz Pekao.
W styczniu mocno wzrosły ceny żywności (2,6% m/m) oraz nośniki energii (8% m/m). Zobaczyliśmy też pierwsze efekty działania Tarczy Antyinflacyjnej w zakresie cen paliw, które spadły o 4,4% m/m. Niestety inflacja bazowa dalej rośnie – wg naszych szacunków przyspieszyła do 6% r/r. pic.twitter.com/OfTWm3TB9o
— Analizy Pekao (@Pekao_Analizy) February 15, 2022
Ważny temat? Prześlij newsa!
Czekamy na Wasze informacje, zdjęcia i filmy.
Bądź na bieżąco z Lublinem!
Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się w naszym mieście.
Najciekawsze wiadomości ze spottedlublin.pl znajdziesz w Google News!
Dodaj opinię