Inflacja w Polsce w sierpniu 2021 r. wyniosła 5,5 proc. Tak wysokiej inflacji nie było od dekady

Zdjęcie ilustracyjne | fot. shutterstock

Takiej drożyzny nie było w Polsce od lat i potwierdzają to najnowsze dane. Jak podaje Główny Urząd Statystyczny inflacja w sierpnia wyniosła 5,5 proc. To niechlubny rekord, bo takiego wzrostu cen nie było od 10 lat.

Inflacja w sierpniu 2021 r. 5,5 procent

„Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w sierpniu 2021 r. w porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku wzrosły o 5,5% (przy wzroście cen usług – o 6,6% i towarów – o 5,1%). W stosunku do poprzedniego miesiąca ceny towarów i usług wzrosły o 0,3% (w tym usług – o 0,6% i towarów – o 0,2%)” – czytamy w komunikacie GUS.

Żywność w sierpniu była średnio o 3,9 proc. droższa niż rok wcześniej. W tym samym czasie energia poszła w górę o 6,1 proc. Największy wzrost odnotowały ceny paliw, bo dynamika wyniosła tu aż 28 proc.

Mięso drobiowe zdrożało średnio o 24,5 proc. Wśród najmocniej drożejących towarów można wymienić także warzywa i wodę mineralną (7,9 proc.). Do tego o 6,6 proc. więcej trzeba zapłacić za napoje i pieczywo.

Za makaron trzeba dać średnio o 2,5 proc. więcej, a za ryż o 3,5 proc. Ryby i owoce może podrożały o 4,2 proc., a mleko, sery i jaja o około 3 proc.

Warto przypomnieć, że od 2022 roku w Polsce wzrośnie płaca minimalna. Szczegóły: Płaca minimalna w 2022 roku wyniesie 3010 zł. Rząd przyjął rozporządzenie

WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.