Inflacja w Polsce w listopadzie 2021 roku – dane GUS. Wzrost do 7,8 proc.

rachunek paragon
Zdjęcie ilustracyjne | fot. Adobe Stock

W listopadzie inflacja w Polsce wyniosła blisko 8 procent i była największa od ponad 20 lat – poinformował GUS.

Inflacja w listopadzie 2021

„Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w październiku 2021 r. w porównaniu z analogicznym miesiącem ubiegłego roku wzrosły o 7,8 proc.” – wynika z najnowszego komunikatu Głównego Urzędu Statystycznego.

W stosunku do poprzedniego miesiąca ceny towarów i usług wzrosły o 1,0% (w tym towarów – o 1,2% i usług – o 0,4%).

Komentarz ekonomistów

„Inflacja w listopadzie wzrosła z 6,8% r/r do 7,8% r/r (flash wskazał na 7,7%, rozeszło się o zaokrąglenia…). Kompozycja jest silnie przeważona w kierunku żywności, paliw i energii. Inflacja bazowa wzrosła z 4,5% do 4,7%, a więc relatywnie mało” – napisali ekonomiści mBank Research.

„CPI w listopadzie jednak 7,8% r/r. Towary podrożały o 8,1% r/r, a usługi o 6,6% r/r. Szacujemy, że inflacja bazowa wzrosła do 4,7% r/r. Uwaga koncentruje się obecnie na grudniowym odczycie i decyzjach URE w sprawie nowych taryf na gaz i energię elektryczną” – skomentowali eksperci Analiz Pekao.

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.