Inflacja w Polsce w grudniu 2021 roku – dane GUS. Wzrost do 8,6 proc.

rachunek paragon
Zdjęcie ilustracyjne | fot. Adobe Stock

W grudniu 2021 roku inflacja w Polsce wyniosła 8,6 procent i była największa od ponad 20 lat – poinformował w piątek Główny Urząd Statystyczny.

Inflacja w grudniu 2021

„Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w grudniu 2021 r. w porównaniu z analogicznym miesiącem ubiegłego roku wzrosły o 8,6 proc.” – wynika z najnowszego komunikatu Głównego Urzędu Statystycznego.

W stosunku do poprzedniego miesiąca ceny towarów i usług wzrosły o 0,9% (w tym towarów – o 1,0% i usług – o 0,7%). Wzrost cen towarów i usług konsumpcyjnych w 2021 r. w stosunku do roku poprzedniego wyniósł 5,1%.

Komentarz ekonomistów inflacja

„Inflacja w grudniu potwierdzona na 8,6%. Inflacja bazowa wzrosła z 4,7% do 5,3%. Szczyt inflacji dopiero przed nami, ale jest już z pewnością bliżej niż dalej” – napisali ekonomiści mBank Research.

„Grudniowa inflacja potwierdzona na 8,6% r/r. Za dynamicznym wzrostem cen stała głównie żywność, co było już jasne przy wstępnym odczycie. W paliwach GUS nie uwzględnił jeszcze obniżek akcyzy. Inflacja bazowa kontynuowała swój rosnący trend i w grudniu wzrosła do 5,2% r/r z 4,7%” – skomentowali eksperci Analiz Pekao.WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.