Inflacja w Polsce jednocyfrowa +6,1% do roku 2022. Ekonomiści spodziewali się wyższego wskaźnika

gotówka pieniądze
Gotówka | fot. Adobe Stock

O tym, że jest drożej, nie trzeba nikogo przekonywać. Cenówki w sklepach zmieniają się, w sposób dynamiczny i każdy na własnej skórze odczuwa drożyznę. Na nasze szczęście wbrew oczekiwaniom i prognozom osób z branży finansowej. Inflacji daleko do oczekiwanej „dwucyfrowej” wartości.

Zakład o poziom inflacji — rozstrzygnięcie

Według aktualnego raportu GUS ceny towarów i usług konsumpcyjnych według szybkiego szacunku w grudniu 2023 r. w porównaniu z analogicznym miesiącem ubiegłego roku wzrosły o 6,1% (wskaźnik cen 106,1), a w stosunku do poprzedniego miesiąca wzrosły o 0,1% (wskaźnik cen 100,1).

Obliczenia GUS rozłożone na mniejsze czynniki

Za energię przyszło nam zapłacić o 9,8% więcej niż w grudniu 2022, ten sam wskaźnik w listopadzie zmniejszył się o 0,3% do roku poprzedniego.

Paliwo potaniało, a z nim koszta prywatnego transportu w porównaniu z grudniem 2022 r. i o 1,8% w stosunku do listopada 2023 r.

Żywność i napoje bezalkoholowe w porównaniu do grudnia ub. roku zdrożały o 5,9 %, a w stosunku do listopada 2023 roku o 0,2 %.

Alkohol i piwo z początkiem roku 2024 zanotowały podwyżkę akcyzy, ich cena znacząco wzrosła.

Opinie analityków na dane dotyczące poziomu inflacji

Wyczuwa się lekki optymizm, jeśli chodzi o rynkowe nastroje w kwestii uzyskanego wyniku inflacyjnego.

No i mamy oficjalnie rozstrzygnięty zakład o inflację na koniec 2023. Inflacja wyniosła 6,1% r/r, a więc nie okazała się dwucyfrowa – ekonomiści banku Pekao na platformie X.

Grudniowa inflacja plasuje się na 6,1 proc. wobec konsensusu 6,5 proc. – Jednocześnie dane są bliskie naszym oczekiwaniom 6,2 proc. Inflacja bazowa spowolniła gdzieś w okolicę 6,9/6,8 proc. – skomentowali ekonomiści mBanku

Pozytywna niespodzianka inflacyjna w Polsce na koniec 2023. W XII spadek inflacji do 6,1%r/r z 6,6% w IX. Wzrost cen żywności względem listopada mniejszy niż się obawialiśmy. Początek 2024 przyniesie dalszą dezinflację, ale RPP pozostawi w przyszłym tygodniu stopy bez zmian – ekonomiści Banku ING.

No to teraz czekamy na deflacje.

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.