IMGW ostrzega przed gwałtownymi burzami w woj. lubelskim. Możliwe trąby powietrzne

Burza nad Lublinem
Burza nad Lublinem | fot. czytelniczka Edyta

Gwałtowne burze uderzą w woj. lubelskie. Burze przyniosą opady gradu, silny wiatr oraz ulewne opady deszczu prowadzące do podtopień. Lokalnie mogą wystąpić trąby powietrzne.

Burze przewidywane są głównie we wschodniej połowie kraju. Miejscami będą dość silne z opadami deszczu do 30 mm (niewykluczone lokalne 50 mm), gradem do 4 cm średnicy i porywami wiatru do 80 km/h, nie można wykluczyć wystąpienia trąb powietrznych.

Szczegółowy opis pogody:

W środę Polska znajdzie się w płytkiego zasięgu niżu, którego ośrodek będzie nad Beskidami Wschodnimi. Z południowego wschodu napływać będzie bardzo ciepłe i wilgotne powietrze polarne morskie. Zachód pozostanie w zasięgu masy chłodniejszej, polarnej.

Nad obszarem Polski wschodniej występować będą dogodne warunki do wystąpienia burz. Rano nad południowym wschodem występowało duże zachmurzenie, co przyczyni się dla ograniczenia chwiejności w dalszej części dnia, na mniej zachmurzonym północnym wschodzie wzrost temperatury przy powierzchni przyczyni się do zwiększenia chwiejności.

Uwodnienie w całej wschodniej Polsce będzie dość znaczne – przy TPW od 32 mm do 38 mm, nieco większa wilgotność w warstwie granicznej będzie na południowym wschodzie – tam poziomy kondensacji i swobodnej konwekcji będą nisko, ułatwiając przy tym inicjację konwekcji niezależnie od słabszej chwiejności.

Przełożenie chwiejności i wilgoci w troposferze daje spore wartości prognozowanego CAPE – od 1200 J/kg do 2000 J/kg, lokalnie do 2500 J/kg. Grubość profilu CAPE będzie wystarczająca by przewidywać możliwość opadów dużego gradu, do 4 cm średnicy.

Słabe ścianie w warstwie 0-6 km ograniczy szansę wystąpienia burz superkomórkowych, a umiarkowane wartości ścinania w warstwie 0-3 km (do 12 m/s) i 0-1 km (do 7 m/s), sprawią, że podobnie jak wczoraj – głównym mechanizmem organizacji burz będą klastry wielokomórkowe.

W takich strukturach możliwe będą opady do 20-25 mm/h, jednak ze względu na ryzyko akumulacji miejscami wzrośnie ryzyko sum sięgających około 50 mm. Ze względu na znaczne wartości CAPE nie można wykluczyć silniejszych porywów wiatru, do 80 km/h.

Dodatkowo – mimo ograniczonej kinematyki, nieco większe ścinanie w płytkiej warstwie troposfery, niemały CAPE w niskiej warstwie 0-3 km oraz niskie poziomy kondensacji każą na dziś wyróżnić ograniczone ryzyko trąb powietrznych.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie pogodowe pierwszego stopnia przed burzami z gradem dla województwa lubelskiego. Czytaj dalej…

Dzisiejsza prognoza pogody 17.06.2020 | IMGW

WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.