IMGW: Nadciągają gwałtowne burze z gradem. Może spaść nawet 50 litrów wody na metr kwadratowy

burza
Burza | fot. Adobe Stock

W piątek na Lubelszczyźnie spodziewane są gwałtowne burze. Mogą im towarzyszyć opady deszczu do 50 litrów wody na metr kwadratowy, a także silny wiatr osiągający prędkość do 90 kilometrów na godzinę. IMGW wydał ostrzeżenia pogodowe dla naszego regionu.

Lublin pogoda na dziś – piątek 23.06

W piątek (23.06) na terenie województwa lubelskiego zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Przelotne opady deszczu oraz burze, miejscami grad. Prognozowana suma opadów do 50 litrów wody na metr kwadratowy. Temperatura maksymalna od 27°C do 30°C. Wiatr słaby i umiarkowany, zmienny z przewagą południowo-wschodniego. W czasie burz porywy wiatru do 90 km/h.

W nocy z piątku na sobotę (23/24.06) zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Przelotne opady deszczu oraz burze, zwłaszcza w pierwszej połowie nocy, lokalnie grad. Prognozowana suma opadów w czasie burz do 25 mm. Temperatura minimalna od 14°C do 17°C, lokalnie 18°C. Wiatr przeważnie umiarkowany, okresami porywisty. W czasie burz porywy wiatru do 80 km/h.

Burze z gradem

Przed silnymi burzami ostrzegają również synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, którzy podnieśli stopień ostrzeżenia przed burzami dla części województwa lubelskiego. Teraz w naszym regionie obowiązują ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia przed burzami z gradem.

Ostrzeżenie pierwszego stopnia obowiązuje w powiatach: bialski, Biała Podlaska, Chełm, chełmski, hrubieszowski, lubartowski, łęczyński, rycki, łukowski, parczewski, włodawski.

„Prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć silne opady deszczu od 20 mm do 35 mm oraz porywy wiatru do 85 km/h. Miejscami grad” – ostrzega IMGW.

Ostrzeżenie drugiego stopnia obowiązuje w powiatach: biłgorajski, janowski, krasnostawski, kraśnicki, lubelski, Lublin, opolski, puławski, świdnicki, tomaszowski, zamojski, Zamość.

„Prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć bardzo silne opady deszczu od 35 mm do 50 mm, oraz porywy wiatru do 90 km/h. Miejscami grad” – ostrzega IMGW.

Gdzie burza i deszcz? Radar burz i opadów na żywo

Gdzie jest burza dziś, 23 czerwca? Sprawdź interaktywny radar burzowy online.

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.