Iluminacje świąteczne w Lublinie. Kiedy i gdzie rozbłysną ozdoby?

12310070 1020876454641559 8072874936659011851 o e1479462933536
Iluminacje świąteczne na deptaku w Lublinie

Chociaż do świąt mamy jeszcze trochę czasu, to już niedługo ulice Lublina rozbłysną w świątecznych barwach. Iluminacje tradycyjnie zabłysną po raz pierwszy w wieczór Mikołajkowy, 6 grudnia.

 

Iluminacje świąteczne w Lublinie pojawią się tradycyjnie od 6 grudnia. Świąteczny klimat będzie towarzyszył mieszkańcom od początku deptaka (Plac Litewski) aż po Stare Miasto.

 

– Włączenie całości iluminacji planujemy 6 grudnia. Będzie ona funkcjonowała w przestrzeni miasta do początku stycznia – informuje Joanna Bobowska z UM Lublin.

 

Dekoracje świąteczno-noworoczne obejmują: iluminację na ratuszu, choinkę miejską obok ratusza, figury aniołów na Starym Mieście obok Trybunału Koronnego oraz stroiki na latarniach na deptaku. Dodatkowo staną znane już z poprzednich lat elementy świetlne w formie trójwymiarowej: świecące sanie, śnieżynki i renifery.

 

Nowością w tym roku ma być druga choinka, która znajdzie się prawdopodobnie na Placu Litewskim. Lecz to nie koniec niespodzianek. – Z okazji jubileusze 700-lecia miasto planuje również niespodziankę dla mieszkańców, jednak na tą chwilę nie możemy zdradzić szczegółów. Trwają jeszcze rozmowy – dodaje Bobowska.

 

Kto płaci za iluminacje?

Iluminacje na deptaku tj. iluminacja w postaci sań i renifera przed ratuszem oraz ozdoby na latarniach są montowane przez firmę Perła Browary Lubelskie, która ponosi wszystkie niezbędne koszty z tym związane.

 

– Iluminacja podłączana jest do latarni ulicznych lub do budynków należących do miasta w związku z czym koszty prądu na potrzeby iluminacji są wliczane do kosztów bieżącej eksploatacji – wyjaśnia Bobowska.

 

Rozstawienie choinki oraz montaż iluminacji na ratuszu realizowana jest przez MPK Lublin z elementów zakupionych w latach poprzednich. Druga choinka zostanie ustawiona we współpracy z partnerem Festiwalu Bożego Narodzenia.

 

– Jedyny koszt jaki w tym roku zostanie poniesiony to odnowienie 2 podstaw pod figury aniołów oraz ich transport i ustawienie w przestrzeni miasta przez zewnętrzną firmę, w wysokości ok 1 tys. zł – wyjaśnia rzeczniczka.

 

Zgodnie z coroczną tradycją, w naszym mieście odbędzie się Festiwal Bożego Narodzenia, który potrwa od 6 grudnia do 9 stycznia.

 

Czytaj także

Lublin. Nowy deptak ma być gotowy na wiosnę

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.