Ile za odśnieżanie? Poznaliśmy zimowy rachunek Lublina. Jest niższy niż przed rokiem

odśnieżanie ulic lublina pługopiaskarka
Zdjęcie ilustracyjne | fot. Dominik Wąsik

Odśnieżanie to jednak spore koszty dla miast. Ratusz podsumował rachunek, jaki zapłacił za tegoroczną akcję odśnieżania lubelskich ulic. Jest niższy niż przed rokiem.

Lublin podsumował koszty odśnieżania

Około 6,7 mln zł pochłonęły z budżetu miasta Lublin wydatki na tegoroczną akcję zima. Mniej przejeżdżonych kilometrów pługopiaskarek, rzadsze i mniej obfite opady śniegu spowodowały, że koszty były wyższe niż przed rokiem, kiedy to zimowe utrzymanie ulic pochłonęło 10 mln zł.

W sezonie 2021/2022 akcja zimowego utrzymania w formie czynnej była prowadzona przez 41 dni. Najdroższa doba akcji (20/21 stycznia) kosztowała ok. 326 tys. zł. Podczas odśnieżania miasta zużyto łącznie 3200 ton soli oraz 1300 ton piasku.

„Koszty zimowego utrzymania terenów poza pasem drogowym w czterech rejonach miasta, łącznie z utrzymaniem nawierzchni z kruszyw mineralnych oraz nawierzchni nieulepszonych wyniosły 680 tys. zł” – mówi Monika Głazik z biura prasowego Urzędu Miasta Lublin.

Zima się skończyła, czas posprzątać

W poniedziałek (21 marca) wraz z nadejściem wiosny ruszy pozimowe sprzątanie Lublina. Prace będą polegały na oczyszczaniu nawierzchni jezdni, dróg rowerowych, chodników, ciągów pieszo-rowerowych, a także opasek przykrawężnikowych oraz innych elementów ulic w krawężnikach. Miasto szacuje te prace na kwotę ok. 700 tys. zł.

W związku ze zniszczeniem nawierzchni części ulic w okresie zimowym i występującymi ubytkami konieczne są również naprawy jezdni.

„Rozpoczęcie tych prac będzie możliwe po wystąpieniu odpowiednich warunków atmosferycznych, czyli dodatniej temperatury oraz po rozmarznięciu gruntu. Cały czas prowadzone są doraźne naprawy nawierzchni polegające na wypełnianiu ubytków masą mineralno-bitumiczną w technologii „na zimno” lub lanym asfaltem” – informuje Głazik.

Sprzątaniem objęte zostaną również tereny zlokalizowane poza pasem drogowym. Są one oczyszczane z zalegającego piasku i innych pozostałości po zimowym utrzymania miasta, jak również z zaśmieceń oraz pojawiających się odrostów roślinności.

Część terenów objętych stałym utrzymaniem, zlokalizowanych poza pasem drogowym w okresach ustąpienia warunków zimowych jest na bieżąco sprzątana, co minimalizuje zaleganie piasku, w związku z tym może być od razu przekazana do tzw. letniego oczyszczania. Dotyczy to przede wszystkim centrum miasta – Placu Litewskiego, deptaka Krakowskiego Przedmieścia czy Ogrodu Saskiego.

Natomiast powierzchnie placów i ciągów komunikacyjnych, które w wyniku objazdów zostaną ocenione jako zapiaszczone, przed włączeniem w letnie harmonogramy, będą objęte oczyszczaniem pozimowym. Wstępnie koszt takich prac szacuje się na ok. 40 tys. zł. Dodatkowo, jak co roku, planowane jest odmalowanie koszy na śmieci, co będzie możliwe dopiero po ustąpieniu przymrozków.

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.