Ile kosztują papierosy? Cena za paczkę papierosów będzie wyższa przez wzrost akcyzy

978474 shutterstock 75681499
Zdjęcie ilustracyjne | fot. shutterstock

Papierosy drożeją każdego roku, wszytko przez podwyżkę akcyzy. Ale teraz kieszenie palaczy czeka prawdziwy pogrom! Rząd zamierza walczyć ze szkodliwymi uzależnieniami obywateli. Z tego powodu do 2028 roku akcyza na papierosy wzrosnąć ma do 70 proc. ich ceny.

Przypomnijmy, że akcyza na alkohol i wyroby tytoniowe od 1 stycznia 2020 roku uległa podwyższeniu o 10 proc. Wszystko wskazuje na to, że w najbliższych latach można spodziewać się kolejnych podwyżek akcyzy.

Ministerstwo Zdrowia przygotowało Narodową Strategię Onkologiczną, w ramach której chce zniechęcić Polaków do palenia papierosów. Już teraz co czwarty dorosły Polak pali papierosy. Dlatego – zdaniem onkologów – trzeba działać szybko. Ich zdaniem, wzrosty cen papierosów są konieczne.

Obecnie akcyza wynosi 63-64 proc. ceny papierosów. Resort planuje jednak, żeby podatek na wyroby tytoniowe sukcesywnie rósł, by w 2028 roku zatrzymać się na poziomie 70 procent ich ceny. Przy średniej cenie 18 złotych za paczkę, akcyza wyniosłaby ponad 13 złotych.

Początkowo zakładano, że do 2028 roku akcyza na papierosy i wyroby tytoniowe wzrośnie do 75 proc. Nie zgodziło się na to jednak Ministerstwo Finansów, które zaproponowało wzrost do 70 proc. Przypomnijmy, że od 20 maja 2020 roku zacznie obowiązywać zakaz sprzedaży papierosów mentolowych.

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.