Obwieszczenie w tej sprawie wydał Miejski Konserwator Zabytków, Hubert Mącik. Decyzja o wpisaniu Hotelu Victoria do ewidencji oznacza, że ten jeden z najbardziej rozpoznawalnych budynków w centrum Lublina zyskał oficjalne uznanie swoich wartości historycznych i architektonicznych.
Sprawdź, co oferują i czego szukają mieszkańcy Lublina
Inspiracja z Nowego Jorku
Budynek położony przy ul. Prezydenta Gabriela Narutowicza 58-60 to unikalny przykład późnego modernizmu. Projektanci obiektu inspirowali się słynnym Lever House w Nowym Jorku, co widać w charakterystycznym zestawieniu dwóch brył: niskiej, poziomej podstawy oraz wysokiego, pionowego bloku mieszkalnego.
Eksperci podkreślają, że hotel zachował swój pierwotny układ i proporcje brył, które są typowe dla epoki, w której powstał. Choć po wybudowaniu budynek mocno kontrastował ze starszą sąsiednią zabudową, dziś uznaje się go za cenny dokument ówczesnych trendów w urbanistyce i architekturze.
Co zmienia wpis do ewidencji?
Włączenie karty adresowej hotelu do gminnej ewidencji zabytków to sygnał, że miasto chce chronić to dziedzictwo przed nieprzemyślanymi zmianami. Od teraz wszelkie poważniejsze prace remontowe czy modernizacyjne będą musiały być konsultowane z konserwatorem, aby zachować unikalny charakter obiektu.
Victoria to nie tylko miejsce noclegowe, ale przede wszystkim świadek historii powojennego Lublina. Decyzja ta wpisuje się w szerszy trend obejmowania ochroną najlepszych przykładów architektury modernistycznej w naszym mieście.
Czy Waszym zdaniem „Victoria” zasługuje na miano zabytku?
Najnowsze posty
Dodaj opinię