Harmonogram pokazów na Placu Litewskim w sierpniu. Premiera nowych pokazów

Pokaz "Unia Narodów" na fontannie multimedialnej na placu Litewskim
Pokaz "Unia Narodów" na fontannie multimedialnej na placu Litewskim | fot. UM Lublin

Prezentujemy sierpniowy harmonogram pokazów fontann multimedialnych na Placu Litewskim w Lublinie. Łącznie odbędzie się 8 pokazów. W sierpniu na widzów czekają nowe pokazy multimedialne.

Pokazy na Placu Litewskim

„W sierpniu na mieszkańców i turystów spędzających czas w Lublinie czeka nowy spektakl inspirowany postacią i twórczością Henryka Wieniawskiego. Druga nowość związana jest z obchodzonym w tym roku jubileuszem 100-lecia lubelskich tradycji lotniczych” – mówi Tomasz Rakowski, zastępca dyrektora Kancelarii Prezydenta Miasta Lublin ds. marketingu.

Pierwsza z premier to 10-minutowy pokaz muzyczny „Wieniawski IMPRO”. Muzyka stanowiąca tło oraz wyznaczająca dynamikę tego widowiska przygotowana została przez Gabriela Meneta, lubelskiego muzyka i kompozytora. Ścieżka dźwiękowa inspirowana jest twórczością Henryka Wieniawskiego, urodzonego w Lublinie, jednego z najsłynniejszych polskich kompozytorów. Frazy kompozycji Wieniawskiego, pochodzące głównie z Scherzo-Tarantelle op. 16, poddane zostały nowoczesnej interpretacji przy wykorzystaniu współczesnych narzędzi instrumentalnych. Widowisko, którego elementami będzie woda, muzyka i światło, nie zawiera warstwy narracyjnej.

Widzowie będą mogli też obejrzeć 7-minutową opowieść pt. „Tradycje lubelskiego przemysłu lotniczego”. Jest to animacja przygotowana przez Centrum Kultury w Lublinie prezentująca najciekawsze osiągnięcia lubelskich budowniczych samolotów i śmigłowców. Pierwsza w Polsce wytwórnia samolotów, przepiękne konstrukcje, niezwykłe historie i rekordy świata bite na statkach powietrznych budowanych tuż obok nas, to 100 lat niezwykłej, dla wielu wciąż nieodkrytej historii. Emitowana będzie przed pokazem głównym.

Oprócz premier w sierpniu zobaczymy także:

 • Wydarzenia Kulturalne” (8 min., 2017) – prezentujące najważniejsze festiwale i wydarzenia kulturalne w Lublinie; filmy prezentujące lubelskie festiwale są przeplatane pokazami fontann w rytm muzyki i tańca wod;
 • Sen o Mieście (20 min., 2017) – opowieść o kluczowych epizodach z historii Lublin;
 • Legenda o Czarciej Łapie” (9 min., 2020) – prezentacja nawiązująca do najsłynniejszej lubelskiej legend;
 • „Anioły Lubelskie” (12 min., 2018) – prezentacja multimedialna zainspirowana wnętrzem Kaplicy Trójcy Świętej znajdującej się na Zamku Lubelskim;
 • „Unia Narodów” (12 min., 2019) – alegoryczna opowieść o kształtowaniu relacji pomiędzy Polską a Litwą, które doprowadziło do powstania jednej z najtrwalszych unii politycznych i rozkwitu naszej części Europy;
 • Historia Placu Litewskiego na wesoło(8 min., 2017) – miniatury sceniczne inspirowane historią Placu Litewskiego, z przymrużeniem oka przedstawiają 5 scen z Placu Litewskiego i 5 najważniejszych wydarzeń, które odmieniły oblicze centrum Lublina.

Pokazy na Placu Litewskim – harmonogram sierpień 2021

 • 6 sierpnia, piątek – Wydarzenia Kulturalne, Tradycje Lubelskiego Przemysłu Lotniczego + Sen o Mieście
 • 7 sierpnia, sobota – Czarcia Łapa, Tradycje Lubelskiego Przemysłu Lotniczego + Anioły Lubelskie
 • 13 sierpnia, piątek – Wieniawski IMPRO, Wydarzenia Kulturalne
 • 14 sierpnia, sobota –  Czarcia Łapa , Tradycje Lubelskiego Przemysłu Lotniczego + Sen o Mieście
 • 20 sierpnia, piątek – Czarcia Łapa, Unia Narodów
 • 21 sierpnia, sobota – Wieniawski IMPRO, Tradycje Lubelskiego Przemysłu Lotniczego + Anioły Lubelskie
 • 27 sierpnia, piątek – Historia Placu Litewskiego na wesoło, Unia Narodów
 • 28 sierpnia, sobota – Wieniawski IMPRO, Tradycje Lubelskiego Przemysłu Lotniczego + Sen o Mieście

W sierpniu pokazy odbywać się będą w piątki i w soboty, zawsze o godzinie 21.00.

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.