W związku z przemieszczaniem się głębokiego niżu czekają nas dalsze wahania ciśnienia oraz pogorszenie pogody. Gwałtowny spadek, a wkrótce także wzrost ciśnienia, mogą szczególnie dać się we znaki osobom wrażliwym na zmiany atmosferyczne, zwanym meteopatami.
Gwałtowny spadek ciśnienia – w ciągu ostatnich godzin obniżyło się o 13 hPa
We wtorek (19.11) o godzinie 18:00 centrum niżu znajdowało się na pograniczu polsko-niemieckim, a ciśnienie spadło do 983 hPa. Ośrodek niskiego ciśnienia przesuwa się na północny wschód, w kierunku Litwy i Łotwy, gdzie nadal się pogłębia. Obecnie, w środę (20.11) o godzinie 8:00, centrum niżu dotarło do wybrzeży Łotwy, a ciśnienie w jego środku spadło do 964 hPa.
Wędrówka niżu była szczególnie odczuwalna w województwie lubelskim. We wtorek wieczorem (19.11) ciśnienie w Lublinie wynosiło 1000 hPa, natomiast dziś rano 987 hPa, co oznacza spadek o 13 hPa w ciągu kilku godzin. Jeśli spojrzymy na szerszą perspektywę, od wtorkowego poranka (godz. 8:00, kiedy ciśnienie wynosiło 1010 hPa) do środy 8:00, zanotowano spadek aż o 23 hPa w ciągu 24 godzin.
Co oznacza gwałtowny spadek ciśnienia?
Spadek ciśnienia o ponad 20 hPa w krótkim czasie to zjawisko, które może wywoływać różne reakcje organizmu, szczególnie u osób wrażliwych na zmiany pogodowe. Obniżenie ciśnienia atmosferycznego może skutkować bólem głowy, zawrotami, zmęczeniem, a także pogorszeniem samopoczucia u osób z chorobami układu krążenia i oddechowego.
Osoby cierpiące na migreny mogą odczuć nasilenie dolegliwości, co wynika z nagłych zmian ciśnienia działających na naczynia krwionośne. Choć część ludzi nie zauważa takich zmian, dla meteopatów mogą one powodować znaczny dyskomfort.
Dynamiczna pogoda i jej konsekwencje
W związku z wędrówką niżu spodziewamy się dziś (środa) silniejszego wiatru, który w porywach osiągnie prędkość 50-60 km/h. Wraz z tym towarzyszyć będą opady deszczu lub deszczu ze śniegiem. Temperatury początkowo utrzymają się w okolicach 7°C, ale już około godziny 9:00, po przejściu frontu, spadną do 2-3°C.
Odczuwalna temperatura może być znacznie niższa z powodu wiatru, dlatego warto zadbać o odpowiednie ubranie. W nocy ze środy na czwartek prognozowany jest dalszy spadek temperatury poniżej zera, co spowoduje zamarzanie mokrych nawierzchni. Oblodzenia dróg i chodników mogą stanowić zagrożenie dla pieszych oraz kierowców.
Źródło: Paweł Reducha, meteolu.pl
Ważny temat? Prześlij newsa!
Czekamy na Wasze informacje, zdjęcia i filmy.
Bądź na bieżąco z Lublinem!
Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się w naszym mieście.
Najciekawsze wiadomości ze spottedlublin.pl znajdziesz w Google News!
Dodaj opinię