Gwałtowne załamanie pogody. Nadciągają burze i nawałnice nad nasz region [AKTUALIZACJA]

wyładowania atmosferyczne
Niedzielne burze mogą być niszczycielskie i objąć znaczny obszar kraju. Nad Polską mogą szaleć trąby powietrzne. Już wiadomo, że w pasie Dolny Śląsk – Mazowsze – Podlasie, gdzie zapowiadano najobfitsze opady, pojawiał się gdzieniegdzie grad wielkości kurzych jaj. Prosimy o zachowanie ostrożności i pochowaniu drobnych rzeczy z balkonów i podwórek.

Niektórzy dzisiejszy dzień zapamiętają na długo. Burze, które spodziewane są począwszy od popołudnia, mogą okazać się niezwykle niszczycielskie w skutkach. Taką intensywnością wyróżniają się zaledwie raz na kilka lat, ale za każdym razem powodują duże szkody i przynoszą ofiary wśród ludzi.

Jak podaje serwis „Polscy Łowcy Burz” głównym zagrożeniem jest wiatr, którego porywy mogą przekraczać prędkość 110 km/h. Wczesnym wieczorem pod Olsztynem spadł grad o średnicy osiągającej nawet 4-5 cm. – Nie można wykluczyć rozwinięcia się trąby powietrznej. Zjawiska mogą być liczne i wyrządzić poważne szkody – czytamy w tym serwisie pogodowym.

W gorącym i parnym powietrzu będą się rozwijać chmury burzowe, które największą aktywność osiągną późnym popołudniem i wieczorem. Prawie we wszystkich regionach kraju, jedynie poza Pomorzem, burze będą gwałtowne. Jednak zdecydowanie najbardziej niebezpiecznie będzie w pasie od Wielkopolski przez Kujawy i Ziemię Łódzką po Mazowsze, Podlasie i Lubelszczyznę.

Dla północnej części naszego regionu został wydany 2 stopień zagrożenia. Takimi miastami są m.in. Puławy, Łęczna, Lubartów, Lublin, Chełm czy Biała Podlaska. Ostrzeżenie meteorologiczne jest wydane na dzień jutrzejszy (tj. na niedzielę i na noc z niedzieli na poniedziałek). Co jednak nie wyklucza, że dzisiejszej nocy z soboty na niedzielę, także w Lublinie i regionie może grzmieć i popadać.

Należy pozamykać okna i drzwi. Trzymać się z daleka od otwartych okien, drzwi, kominków, pieców i umywalek. Nie używać wentylatorów, telefonów i innych urządzeń elektrycznych podłączonych do prądu.

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI

Ważna od 19.07.2015 godz. 08:00 do 20.07.2015, godz. 08:00
Prognozujący: Krzysztof Ostrowski

W niedzielę na obszarze Polski w dalszym ciągu będzie znajdować się strefa frontowa oddzielająca gorące i chwiejne powietrze zwrotnikowe od chłodniejszego powietrza polarnomorskiego. W strefie frontowej pojawi się dynamiczna fala krótka i powstanie niż dolny z własnym systemem frontów: ciepłym i chłodnym. Znaczna chwiejność po ciepłej stronie frontu w połączeniu z warunkami kinematycznymi w rejonie fali (skręt wiatru i prąd strumieniowy) może skutkować bardzo silnym incydentem burzowym na obszarze Polski.

Obecnie przewidywane jest pojawienie się dolno-troposferycznego prądu strumieniowego, co często wiąże się z wielką gwałtownością burz frontowych. Możliwe, że wartości uskoków wiatru są przeszacowane przez model ze względu na trudność w przewidywaniu położenia i intensywności fal frontowych.

Prognozowane są burze o wysokim stopniu organizacji: początkowo przede wszystkim superkomórki, a z czasem burze mogą utworzyć większy mezoskalowy system konwekcyjny w formie linii szkwału lub bow echo. Wysokie wartości pionowych uskoków wiatru w dolnej troposferze sprzyjają występowaniu wspomnianych układów burzowych przynoszących bardzo silne i niszczące porywy wiatru. Pokrycie obszarowe nawałnic może przybrać nawet skalę derecho. Z kolei powstające w takich warunkach superkomórki mają szanse uformowania trąb powietrznych (możliwe nawet silne tornado). Ponadto superkomórki stwarzają również zagrożenie opadów dużego gradu (do 2-4 cm średnicy).

Dla pozostałej części naszego regionu pozostaje porywisty wiatr wraz z opadami deszczu i lokalnie gradu.

11745545_10153421584007332_6498989341389386131_n
Ostrzeżenie pogodowe wydane przez Krzysztofa Ostrowskiego i Artura Surowieckiego, Polscy Łowcy Burz
Opracowanie prognozy: Skywarn Polska / Polscy Łowcy Burz | fot. Karol Kurantowicz

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.