Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed burzami z obfitymi opadami deszczu, które w poniedziałek przejdą przez nasz region. Lokalnie mogą wystąpić podtopienia i zalania.
W poniedziałek Polska na przeważającym obszarze pozostanie w zasięgu niżu znad południowej Ukrainy, w bardzo ciepłym i wilgotnym powietrzu, które napływa znad Mórz Czarnego i Śródziemnego. Jedynie zachód znajdzie się w zasięgu wyżu znad północnej Francji, w powietrzu chłodniejszym i umiarkowanie wilgotnym.
Umacniający się wyż będzie powoli spychał ciepłe i wilgotne powietrze na wschód, jednak do końca dnia wschodnia połowa kraju będzie miała warunki dla występowania burz. Nadal wyróżniać się będzie bardzo duża wilgotność oraz przeważnie słaba chwiejność.
Słabe ścinanie oraz słaby przepływ ograniczą do minimum ryzyko zorganizowanych burz, jednak nadal będą podkreślać stacjonarny charakter burz, co przy wydajności opadowej do 20-30 mm/h ponownie wzbudzi ryzyko opadów nawalnych o dużych sumach.
Dodatkowo na krótkich odcinkach mogą tworzyć się struktury „kolejek burzowych” (ang. „training storms”), przez co akumulacje opadów lokalnie będą sięgać 60mm, 80 mm.
Nieco mniejsze ryzyko gradu – dotyczyć będzie wschodu Polski, szczególnie południowego wschodu. Porywy wiatru nie będą należeć do podstawowego ryzyka, ale nie można ich wykluczyć, lokalnie – zwłaszcza na wschodzie, do 80 km/h.
Ostrzeżenie drugiego stopnia przed burzami z gradem na Lubelszczyźnie
„Prognozuje się wystąpienie burz z opadami deszczu od 30 mm do 50 mm, lokalnie w przypadku kumulacji opadów do 60 mm oraz porywami wiatru do 80 km/h. Miejscami grad” – prognozuje Ilona Bazyluk z Instytutu Meteorologi i Gospodarki Wodnej.
Ostrzeżenie przed burzami z gradem na terenie województwa lubelskiego obowiązuje w poniedziałek 22 czerwca od godz. 9.00 do wtorku 23 czerwca do godz. 3.00.
Synoptycy IMGW zastrzegają, że ze względu na dynamiczną sytuację ostrzeżenie może być przedłużane w oparciu o najnowsze dane obserwacyjne i prognostyczne. Możliwa jest też zmiana stopnia ostrzeżenia.
Źródło: IMGW
Dodaj swój komentarz