Gwałtowne burze, grad i porywy wiatru do 100 km/h. Dziś możliwe trąby powietrzne!

drzewo burza
Zdjęcie ilustracyjne | fot. pixabay

W czwartek najsilniejsze burze prognozowane są na wschodzie kraju. Tam możliwe są opady deszczu do 30-40 mm, z kumulacjami do 60 mm, porywami wiatru 100 km/h i dużym gradem. Warunki pogodowe sprzyjać będą powstaniu trąby powietrznej.

Burze w czwartek 15.07.2021

„Najaktywniejsze burze rozwijać się będą wzdłuż strefy zbieżności wiatru ulokowanej we wschodniej części kraju (woj. lubelskie, mazowieckie, podlaskie). Nowo powstałe komórki burzowe przy takich warunkach będą szybko przybierały powstać gwałtownych superkomórek burzowych, generujących bardzo intensywne opady deszczu, opady dużego i bardzo dużego gradu, a także silne porywy wiatru. Następnie niektóre superkomórki mogą łączyć się z innymi burzami, tworząc nawet formacje liniowe” – ostrzegają Polscy Łowcy Burz, którzy m.in. dla woj. lubelskiego wydali drugi stopień ostrzeżenia przed niebezpiecznymi burzami.

Dziś Polska jest pod wpływem płytkiego niżu znad Niemiec i Bałtyku. W zachodniej połowie kraju nadal obecny jest falujący front atmosferyczny, a przed nim w gorącej, niestabilnej i bardzo wilgotnej masie powietrza zwrotnikowego jest położona linia zbieżności. Największe zasoby wilgoci (TPW do 50 mm) będą zgromadzone we wschodniej połowie kraju i na północy. Dlatego tam istnieje największe zagrożenie wysokimi sumami opadów. Natężenie chwilowe opadów będzie ulewne i nawalne, a sumy godzinowe będą dochodzić do 20-30 mm. Dodatkowo miejscami może dochodzić do kumulacji sum do 50-60 mm.

„Dobre warunki kinematyczne (SHEAR 0-6 km do 20 m/s, 0-3 km do 15 m/s) w strefie „2” w połączeniu z wartościami CAPE 2500-3000 J/kg mogą spowodować dobrą organizację burz w układy wielokomórkowe, dają możliwość rozwoju superkomórek burzowych, co przełoży się z kolei na zagrożenie silnymi porywami wiatru do 100 km/h oraz dużym gradem (do 5-8 cm). Na wschodzie prognozowane są także warunki korzystne do rozwoju trąb powietrznych” – czytamy w komunikacie Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.