Gwałtowna zmiana pogody. Uderzy silny wiatr oraz burze z ulewami i gradem

burza pogoda piorun
Zdjęcie ilustracyjne | fot. pixabay

W środę powrócą niebezpieczne zjawiska pogodowe. Jak prognozują synoptycy IMGW, należy spodziewać się burz, podczas których porywy wiatru osiągną prędkość nawet 100-120 km/h.

„Po spokojnym początku tygodnia od jutra spodziewamy się znacznie bardziej dynamicznej pogody. Za zmianę odpowiadać będzie głęboki niż, który w ciągu najbliższej doby znad Wysp Brytyjskich, przez Morze Północne przemieści się nad rejon Danii oraz południową część Bałtyku i wpłynie na pogodę w Polsce” – informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Pogoda na środę, 26 sierpnia

Już najbliższej nocy na północnym zachodzie i zachodzie Polski, pojawią się opady deszczu oraz porywisty wiatr. Nie można wykluczyć pojedynczych burz. Najbardziej dynamiczna pogoda będzie jednak w środę w dzień: w całym kraju wystąpi okresami dość silny wiatr w porywach do 70 km/h (wysoko w górach do 100 km/h), a także opady deszczu – zwłaszcza w północnej połowie kraju.

Głównym zagrożeniem będą jednak burze, których rozwoju należy spodziewać się głównie w godzinach popołudniowych na wschodzie, w centrum i na północy Polski. W obrębie burz szczególnie należy uważać na gwałtowne porywy wiatru, nawet do 100-120 km/h, miejscami nie można wykluczyć powstania trąb powietrznych.

Prognoza burz na środę. Najsilniejsze zjawiska prognozowane są w obszarze zakreskowanym na czerwono | IMGW

Co należy jeszcze podkreślić, to że w środę wystąpi spora różnica maksymalnej temperatury powietrza: od 20°C na deszczowej północy do nawet 28°C na pogodnym i suchym południu Polski.

Pogoda na czwartek, 27 sierpnia

W czwartek czeka nas ochłodzenie: w całym kraju temperatura powietrza maksymalnie wzrośnie do około 20°C. Dodatkowo nadal towarzyszyć nam będzie porywisty wiatr oraz, z wyjątkiem południa kraju, opady deszczu. Na północy i północnym wschodzie wystąpią burze, ale ich natężenie będzie już znacznie słabsze.

Dopiero w piątek dostaniemy się pod wpływ wyżu, który przyniesie nam na ogół suchą pogodę oraz stopniowy napływ coraz cieplejszego powietrza z południa kontynentu. Zwiastować to będzie ponownie dużą dynamikę pogody pod koniec tygodnia.

Prognoza warunków biometeorologicznych na dzień 26.08.2020 r. | IMGW

Warto wspomnieć także o związanej z niżem zmianie warunków biometeorologicznych. Ulegną one wyraźnemu pogorszeniu. Już środowego poranka na przeważającym obszarze warunki biometeorologiczne będą niekorzystne. Pod koniec dnia w Polsce północnej pogoda przejściowo będzie bardzo niekorzystnie wpływać na organizm człowieka. Przez cały dzień porywisty wiatr będzie istotnym czynnikiem ochładzającym. Temperatura odczuwalna może być niższa od temperatury powietrza nawet o około 10°C! Zmiana pogody będzie negatywnie wpływać na naszą koncentrację, powodować uczucie senności, wydłużać czas reakcji oraz potęgować dolegliwości bólowe.WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.