Grzyby 2021. Sezon grzybowy rozpoczęty. Gdzie na grzyby w woj. lubelskim?

W lasach można znaleźć już kurki (pieprzniki jadalne)
W lasach można znaleźć już kurki (pieprzniki jadalne) | fot. czytelnik Paweł

Sezon grzybowy uważamy za rozpoczęty – mówią grzybiarze. W lasach pojawiają się już pierwsze grzyby. Warto więc wybrać się do lasu. Gdzie na grzyby w województwie lubelskim?

Grzyby 2021. Gdzie na grzyby?

„Jest dość sucho, ale od dwóch tygodni w okolicznych lasach możemy napotkać już pierwsze grzyby. Warto odwiedzić sprawdzone miejsca i przy okazji nacieszyć się piękną, o tej porze roku, zielenią lasu” – mówi Paweł Broda, założyciel grupy na facebooku Grzyby Lublin i Okolice. Jako dowód pan Paweł przesłał kilka zdjęć pierwszych grzybów w sezonie 2021.

Gdzie na grzyby w województwie lubelskim? Grzyby można znaleźć w każdym jednym powiecie. Grzybiarze nie zdradzają swoich miejscówek.

W lasach można znaleźć już borowiki (prawdziwki) | fot. czytelnik Paweł
W lasach można znaleźć już borowiki (prawdziwki)
W lasach można znaleźć już borowiki (prawdziwki) | fot. czytelnik Paweł

Ciepła i wilgotna pogoda sprawiła, że lasy zapełniły się grzybiarzami wynoszącymi w koszach prawdziwki, kurki, koźlaki, zajączki i podgrzybki. Latem, zwłaszcza po kilkudniowych deszczach, grzyby często można znaleźć masowo w lasach i na poboczach dróg. Wśród nich można czasem znaleźć duże okazy następujących gatunków:

  • borowiki (prawdziwek)
  • koźlaki
  • podgrzybki
  • kurki (pieprzniki jadalne)
  • podgrzybki

Ponieważ grzyby mają tendencję do pochłaniania większej ilości zanieczyszczeń, takich jak metale ciężkie, nie należy ich zbierać w pobliżu ruchliwych dróg i zakładów przemysłowych. Ponadto zawsze należy zostawić po kilka okazów w każdym miejscu, aby grzyby mogły się tam dalej naturalnie rozmnażać. Ostrożnie wykręć grzyby z ziemi lub odetnij je ostrym nożem, aby w krótkim czasie z grzybni wyrosły kolejne grzyby.

Zbieracze grzybów mają największe szanse na duże ilości grzybów jadalnych, gdy po porze deszczowej następuje kilka ciepłych dni. W tym momencie owocniki często wystrzeliwują z grzybni w glebie.

Wskazówki dotyczące zbierania kurek

Najlepszy czas na zbieranie kurek zależy przede wszystkim od pogody. Przy szczególnie łagodnej pogodzie pierwsze kurki czasami zaczynają rosnąć nawet w połowie czerwca. Dzieje się tak, gdy dużo pada, a temperatury są ciepłe i komfortowe. Jeśli temperatura spadnie lub będzie sucho przez dłuższy czas, sezon może rozpocząć się dopiero późnym latem.

Kurki rosną w pobliżu dębu, świerka, jodły lub sosny na obszarach porośniętych mchem. Zwykle nie można ich znaleźć pod krzakami. Upewnij się, że nie wyrywasz kurek, ale przycinasz je blisko ziemi.

Wskazówki dotyczące zbierania borowików

Borowiki (prawdziwki) należą do rodzaju borowików gęstych i występują w sezonie od czerwca do października. Okres ten jest bardzo długi, co częściowo wynika z wielu różnych rodzajów borowików. Borowik letni jest pierwszą z spotykanych odmian borowików. Inne znane typy to

  • podgrzybek brązowy, zwany też borowikiem czarnogłowym (Boletus aereus),
  • borowik zwyczajny, zwany także grzybem męskim (Boletus edulis)
  • podgrzybek, zwany także borowikiem czerwonobrązowym (Boletus pinophilus). 

Poszczególne odmiany wymagają różnych warunków do wzrostu. Większość borowików preferuje gleby kwaśne, jak to ma miejsce w lasach bukowych czy świerkowych. Ale borowiki mogą również rosnąć i rozwijać się w lasach iglastych.

Grzyby borowiki mają swoją nazwę ze względu na ich konsystencję. Ich miąższ lub owocnik jest bardzo jędrny w porównaniu do innych grzybów jadalnych.

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.