Grupa Azoty Puławy. Są pieniądze na nowe inwestycje

Azoty Puławy zdobyły pieniądze na dofinansowanie nowych inwestycji. Dofinansowanie ma pomóc w rozszerzeniu portfolio produktów zakładu.

Innowacyjne projekty puławskich Azotów wygrały w konkursie organizowanym przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Dzięki temu Azoty otrzymają dofinansowanie finansowe w kwocie 12,5 mln zł dla czterech projektów. Łączne nakłady kwalifikowane na te projekty wynoszą 24,3 mln zł.

Celem tych projektów jest poszerzenie portfolio produktów Grupy Azoty o innowacyjne formuły nawozów i produktów chemicznych oraz usprawnienia procesowe.

– Nasze zwycięskie projekty pokazują, że nie tylko deklarujemy chęć zaangażowania się w rozwój innowacyjności Grupy Azoty, ale już to realnie czynimy. Po fazie badawczej i wdrożeniowej, będziemy komercjalizować pracę i wiedzę ludzi, którzy przygotowali wnioski na tyle ciekawe, że uzyskały one uznanie oraz dofinansowanie ze strony Narodowego Centrum Badań i Rozwoju – komentuje Mariusz Bober, prezes firmy.

Projekty realizowane w puławskich Azotach

Pierwszy projekt dotyczy zaprojektowania nowego procesu produkcji ε-kaprolaktonu poprzez utlenianie cykloheksanonu nadtlenkiem wodoru. Dotychczas nie prowadzi się produkcji ε-kaprolaktonu w Polsce. Koszt projektu wynosi 3,4 mln zł przy dofinansowaniu na poziomie 2 mln zł.

Drugi puławski projekt dotyczy opracowania i wdrożenia zaawansowanego systemu sterowania dla instalacji wytwarzania amoniaku. Celem jest wejście na wyższy poziom sterowania instalacją chemiczną. Poprawi to stabilność procesu i pracę instalacji przy optymalnych warunkach operacyjnych. Widocznym efektem wdrożenia będzie zmniejszenie zużycia głównego surowca do produkcji, czyli wysokometanowego gazu ziemnego oraz zmniejszenie energochłonności procesu, poprawa bezpieczeństwa procesowego i zmniejszenie wpływu na środowisko. Koszt projektu wynosi 2,1 mln zł przy dofinansowaniu na poziomie 1,3 mln zł.

Dwie kolejne innowacje będą realizowane w Grupie Azoty Kędzierzyn. Koszt obu wyniesie ok. 19 mln zł.

(fot. Sławomir Kłak)

WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.