Gorzki smak kawioru: 120 kg przysmaku zatrzymane na granicy w Hrebennem

Kawior w nielegalnym transporcie
Kawior z przemytu fot. KAS

Funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej zatrzymali 120 kg czarnego kawioru pochodzącego z zagrożonego wyginięciem jesiotra syberyjskiego. Kawior, wpisany na listę CITES, był przewożony bez wymaganych zezwoleń.

Kawior bez zezwoleń CITES zatrzymany na granicy

Podczas kontroli celnej na granicy w Hrebennem funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej przeprowadzili szczegółową rewizję samochodu osobowego mieszkańca Ukrainy. W pojeździe znajdowało się blisko 300 słoiczków i metalowych puszek, zawierających łącznie 117,5 kg kawioru.

Podróżny zgłosił towar do kontroli celnej, jednak nie posiadał wymaganych zezwoleń CITES, co uniemożliwiło odprawę towaru. Zgodnie z przepisami, funkcjonariusze musieli zatrzymać kawior.

Kawior zarekwirowany przez KAS
Nielegalny kawior w samochodzie osobowym fot. KAS

Wartość kawioru i konsekwencje prawne

Zabezpieczony kawior pochodził z jesiotra syberyjskiego, gatunku objętego ochroną na podstawie Konwencji Waszyngtońskiej CITES. Przewóz okazów roślin i zwierząt CITES bez odpowiednich zezwoleń jest zabroniony. W Polsce odpowiedzialny za wydawanie takich zezwoleń jest Minister Klimatu i Środowiska.

Szacunkowa wartość zatrzymanego kawioru na polskim rynku wynosi ponad 200 tysięcy złotych. Podróżny z Ukrainy, próbując wwieźć kawior na terytorium Unii Europejskiej, naruszył przepisy o ochronie przyrody. Za nielegalny obrót okazami CITES grozi kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.

Ręce zatrzymanego w kajdankach. Aresztowany mężczyzna w kajdankach
Ręce zatrzymanego w kajdankach. Aresztowany mężczyzna w kajdankach | fot. shutterstock

Przepisy dotyczące przewozu kawioru

Podróżni mogą przywozić na terytorium Unii Europejskiej do 125 gramów kawioru z ryb jesiotrokształtnych bez konieczności posiadania dokumentów CITES, pod warunkiem, że kawior pochodzi z legalnej hodowli i opakowania są oznakowane specjalnymi banderolami. W tym przypadku podróżny przekroczył dozwoloną normę blisko 1000 razy.

Aby uniknąć problemów na granicy, warto przed wyjazdem zasięgnąć informacji na temat warunków przywozu w granicznym oddziale celnym.

Jakie są Twoje doświadczenia związane z przewozem produktów objętych regulacjami CITES? Podziel się swoją opinią w komentarzach!

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.