„Głupie i nieodpowiedzialne zachowanie”. Minister Niedzielski ostrzega przed zaostrzeniem restrykcji

Weekendowy najazd turystów do Zakopanego | fot. KPP w Zakopanem
Weekendowy najazd turystów na Zakopane | fot. KPP w Zakopanem

Nie chciałbym, aby Krupówki były początkiem naszej III fali pandemii w Polsce. Takie zachowania, jak w Zakopanem, mogą doprowadzić do zaostrzenia obostrzeń – przestrzega minister zdrowia Adam Niedzielski.

Niedzielski: Będziemy musieli zaostrzyć obowiązujące przepisy

Według ministra zdrowia Adama Niedzielskiego liczba przypadków koronawirusa w Polsce zaczęła wzrastać. Wyniki zakażeń pokazują nowy trend; codzienna liczba osób zakażonych o kilkaset większa niż przed tygodniem.

„Mamy pierwszy tydzień, od wielu tygodni, kiedy ta liczba średnio-dziennych przypadków zakażenia zwiększyła się i jest to zauważalne. To zwiększenie o blisko 5 proc.” – poinformował minister Niedzielski.

Gdy wskaźnik „R” ma wartość powyżej „1” to jedna osoba zaraża więcej niż jedną kolejną osobę, transmisja jest rosnąca. Poniżej tej wartości skala transmisji wirusa się zmniejsza.

„Jesteśmy na granicy odwrócenia trendu. Wskaźnik R, informujący o rozprzestrzenianiu wirusa, w ostatnich tygodniach oscylował ok. 1. Teraz doszło do wzrostu. W najbliższych dniach dojdzie zapewne do przekroczenia tego poziomu” – dodał.

Weekendowy najazd turystów na Zakopane

Minister Niedzielski podczas poniedziałkowej konferencji prasowej odniósł się do zachowania turystów z Zakopanego na Krupówkach.

„To co obserwowaliśmy w weekend w Zakopanem trudno komentować. Jest to drastyczne zwiększenie rozprzestrzeniania się pandemii. Nie chciałbym, aby Krupówki były początkiem naszej III fali pandemii w Polsce. Apeluję do wszystkich o odpowiedzialność. Ma ona teraz szczególne znaczenie” – skomentował szef resortu zdrowia.

„Nie chciałbym, aby wysiłek medyków został zniweczony przez tak nieodpowiedzialne zachowanie młodych ludzi. Jeżeli chcemy pozwolić na normalne funkcjonowanie biznesów, to oczywiście takie zachowania przekreślają takie możliwości” – powiedział minister zdrowia.

„Jeśli będziemy widzieli przyrost zakażeń na początku przyszłego tygodnia to będziemy mogli to przypisać weekendowi walentynkowemu. W dłuższej perspektywie, takie działania jak w Zakopanem, na pewno zaprowadzą nas do dalszych decyzji zaostrzających” – ostrzega minister Niedzielski.

Policjanci w weekend w Zakopanem odnotowali 137 interwencji. Były bójki uliczne, awantury, kradzieże sklepowe, bójki i awantury w pensjonatach, spłonął również samochód na obrzeżach Zakopanego.

„Ratowaliśmy młodego człowieka, który zawisł na ogrodzeniu nie mogąc się uwolnić oraz zatrzymaliśmy kolejną osobę z narkotykami. Łącznie odnotowaliśmy 65 wykroczeń związanych z nieprzestrzeganiem obostrzeń sanitarnych. 45 osób zostało ukaranych mandatem karnym, a w sprawie 20 osób skierujemy sprawy do sadu w sprawach o wykroczenia” – mówi asp. sztab. Roman Wieczorek, oficer prasowy KPP w Zakopanem.

Kontrole sanepidu

Sanepid przeprowadził w weekend 2718 kontroli obiektów hotelarskich i nie tylko. Ujawniono 2 nieprawidłowości, wystawiono 36 pouczeń i wydano jedną decyzję o zamknięciu restauracji.

„Państwowa Inspekcja Sanitarna wraz z policją w miniony weekend skontrolowała ponad 2,7 tys. obiektów. Właściciele hoteli stanęli na wysokości zadania i zachowali się odpowiedzialnie. W trakcie kontroli nie stwierdzono żadnych nieprawidłowości” – mówi Krzysztof Saczka, zastępca Głównego Inspektora Sanitarnego.

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  1. Ja nie chce już komentować co działo się u ojca Rydzyka na mszy. Podobnie na rocznicy smoleńskiej… . Aha i jeszcze impreza pisowców w hotelu ostatnio.