Geodeci zapukają do drzwi mieszkańców. Właściciele nie mogą odmówić im wejścia

Geodeci będą dokonywać pomiarów działek na terenie Lublina
Geodeci będą dokonywać pomiarów działek na terenie Lublina | fot. Miasto Lublin

W sierpniu prace rozpoczną geodeci, którzy zapukają do drzwi mieszkańców, by dokonać pomiarów w terenie. Na obszarze Lublina rozpoczyna się proces aktualizacji ewidencji gruntów i budynków. Właściciel nieruchomości ma obowiązek wpuścić ich na teren działki, ale i do budynku.

Prace geodezyjne na terenie Lublina

Modernizacja ewidencji gruntów i budynków zostanie wykonana w oparciu o dane i materiały zgromadzone w państwowym zasobie geodezyjnym i kartograficznym oraz pomiary uzupełniające, zgodnie z projektem modernizacji ewidencji gruntów i budynków. W przypadkach niezgodności, geodeci dokonają pomiarów oraz zaktualizują dokumentację. Prace wykona wyłoniona w przetargu firma GEORES z Rzeszowa i będzie je prowadzić zgodnie z przepisami ustawy Prawo geodezyjne i kartograficzne.

Objęta modernizacją powierzchnia Miasta Lublin to łącznie ponad 14,7 tys. ha (7314 ha terenów zabudowanych i zurbanizowanych, 5339 ha użytków rolnych, 1711 ha terenów zadrzewionych i zakrzewionych), 69 147 działek, 46 021 budynków i 114 257 samodzielnych lokali.

„Selekcja obszarów do aktualizacji nastąpi na podstawie ortofotomapy lotniczej i geodeci odwiedzą w terenie konkretne, wyselekcjonowane na podstawie ortofotomapy miejsca. Zaktualizowane informacje posłużą następnie do opracowania projektu operatu opisowo-kartograficznego, który zostanie wyłożony do publicznego wglądu” – wyjaśnia Justyna Góźdź z biura prasowego Urzędu Miasta Lublin.

W trakcie prowadzenia prac wykonawca pomiarów ma prawo wstępu na grunt i do obiektów budowlanych oraz dokonywania niezbędnych czynności związanych z wykonywanymi pracami. Właściciele lub inne osoby władające nieruchomością, powinni umożliwić wykonanie prac geodezyjnych i kartograficznych.

Zgodnie z art. 13 ust. 1 prawa geodezyjnego i kartograficznego, trzeba wpuścić geodetę wykonującego swoją pracę na teren naszej nieruchomości. Dotyczy to gruntów i obiektów budowlanych. Utrudnianie lub uniemożliwienie geodecie wejście na grunt i dokonywanie niezbędnych czynności stanowi wykroczenie. Zgodnie z art. 48 ust. 1 pkt 2, sprawca podlega karze grzywny.

„Geodeci pokażą mieszkańcom pisemną informację z Urzędu Miasta Lublin o posiadanych uprawnieniach do wstępu na grunt, zawierającą dane osobowe wraz z numerem dowodu osobistego oraz będą wyposażeni w kamizelki odblaskowe z nazwą firmy” – informuje Justyna Góźdź.

Mieszkańcy będą mogli też zweryfikować osoby wykonujące pomiary. Wystarczy zadzwonić do Wydziału Geodezji pod nr tel. 81 466 2100, w godzinach 7.30-15.30.

Rozpoczęcie prac przez geodetów w terenie planowane jest jeszcze w sierpniu. Czas na modernizację ewidencji dla Miasta Lublin to 9 miesięcy, a same prace terenowe potrwają pół roku.

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.