Geocaching, czyli weekendowe poszukiwanie skarbów

Zdjęcie ilustracji: pexels.com

W dzisiejszych czasach niewiele potrzeba do zostania prawdziwym poszukiwaczem skarbów. Telefon z GPS-em, wygodne buty i uśmiech na twarzy wystarczy, aby aktywnie spędzić weekend i rozpocząć przygodę z geocachingiem!

Geocaching to gra terenowa polegająca na znalezieniu, za pomocą nadajnika GPS, ukrytej przez innych uczestników skrzynki. Geocaching przywędrował do nas zza oceanu. Pierwsza skrzynka (zwana cachem) została ukryta w roku 2000 w pobliżu Portland w Stanach Zjednoczonych. Od tamtego czasu gra ogarnęła cały świat, w tym w 2006 roku Polskę.

Czego mam szukać?people-vintage-photo-memories

Skrzynka to zazwyczaj pojemnik odpowiednio zabezpieczony przed wilgocią, w którym ukryty jest logbook, czyli mała książeczka do której możemy wpisać swoje imię oraz datę znalezienia skrzynki. Niektóre cache zawierają również rozmaite przedmioty: zabawki, kostki do gry, piłeczki. Jeżeli zdecydujesz się coś zabrać, ważne jest, aby pozostawić coś innego w zamian dla następnego odkrywcy. Wielkość skrytki zależy do fantazji jej założyciela, może to być pudełko po kliszy fotograficznej, jak również 20-litrowe wiadro albo całe ukryte pomieszczenie.

Elementarz geocashera
pexels-photo

Twoim przewodnikiem może być smartphone, współcześnie jest to rozwiązanie najprostsze, niewymagające dodatkowego wkładu finansowego. Współrzędne geograficzne zostają odczytane z satelitów GPS z dokładnością do kilku metrów, więc poszukiwacze muszą się wykazać spostrzegawczością, wnikliwością oraz sprytem. Jeżeli planujemy zabawę w lesie, trzeba się zaopatrzyć w odpowiednie obuwie i odzież, której nie zawahamy się ubrudzić.

Geocashing w Polsce ma rozbudowaną i prężnie działającą społeczność internetową i to właśnie tam można znaleźć listę skrytek razem z niezbędnymi współrzędnymi. W województwie lubelskim mamy do dyspozycji aż 551 pozycji a w samym Lublinie 91.

Znalezienie skrzynki nie zawsze jest łatwe. Mają one różny poziom trudności, ustalony 5-stopniową skalą. Początkującym geocacherom zaleca się 1 stopień trudności. Kiedy już wybierzemy z listy skrytkę, warto zapoznać się z komentarzem samego założyciela, często można spotkać się z poradą typu „Latarki i dobre buty absolutnie koniecznie. Uwaga też na studzienki ukryte w trawie”.

Naucz się czegoś!people-building-historical-bike

Szukanie skrytek rozwija nie tylko zmysł orientacji, ale również umiejętność logicznego myślenia. Niektóre skrzynki są zabezpieczone przed poszukiwaczem rozmaitymi zagadkami. Proste działanie matematyczne czy nieskomplikowany szyfr to tylko niektóre z nich.

Skrzynek można szukać niemal wszędzie, niektóre będą ukryte w pobliskim parku a żeby znaleźć inne trzeba będzie się udać na 20 km wycieczkę. Jednak zawsze założyciele skrzynek dbają o to, aby skrytki były schowane w atrakcyjnej lokalizacji. W miastach są to często miejsca przyciągające historią lub architekturą. W Lublinie cache można znaleźć w pobliżu np. Młyna przy al. Tysiąclecia, którego historia sięga aż do XV wieku czy Kościoła Luterańskiego. Dodatkowo na stronie dedykowanej danej skrytce można przeczytać rozmaite anegdoty i ciekawostki na temat tych zabytków.

Nie bez przyczyny geocaching stał się bardzo popularny na przestrzeni lat. Jest to zabawa, do której można zaprosić całą rodzinę i kreatywnie rozpocząć sezon letni oraz świetna forma spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu i z dala od komputera.

WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.