Gdzie w Lublinie można wyjść na dach? Punkty widokowe na Lublin

Panorama Lublina z dachu hotelu Victoria | fot. Damian Gerhand
Panorama Lublina z dachu hotelu Victoria | fot. Damian Gerhand

W Lublinie znajduje się kilka punktów widokowych, z których możemy podziwiać panoramę Lublina lub choć jej fragment. Gdzie w Lublinie można wyjść na dach i spojrzeć z wysokości na Lublin?

Gdzie w Lublinie można wejść na dach?

Jak najlepiej obserwować Lublin? Podpowiadamy, gdzie można legalnie w Lublinie wejść na dach i nie tylko. Nieoficjalna lista punktów widokowych Lublina.

Restauracja 2 PI ER w Lubelskim Centrum Konferencyjnym

Restauracja 2 PI ER mieści się na ostatniej kondygnacji gmachu Lubelskiego Centrum Konferencyjnego przy ul. Artura Grottgera 2 w Lublinie. Przy posiłku można podziwiać okoliczną panoramę na Centrum Spotkania Kultur, Ogród Saski, Plac Teatralny lub Krakowskie Przedmieście.

Taras na dachu Centrum Spotkania Kultur

Centrum Spotkania Kultur w Lublinie | fot. Dominik Wąsik
Centrum Spotkania Kultur w Lublinie | fot. Dominik Wąsik

Centrum Spotkania Kultur mieści się w sąsiedztwie Lubelskiego Centrum Konferencyjnego przy ul. Plac Teatralny 1 w Lublinie. Na dachu znajdują się dwa zielone tarasy widokowe. Na tarasie można również odwiedzić Miejską Pasiekę Artystyczną. Wejście na taras możliwy jest w sezonie letnim.

Taras widokowy Hotelu Victoria

Hotel Victoria mieści przy skrzyżowaniu ulic Piłsudskiego z Narutowicza w Lublinie. Taras widokowy mieści się na XI piętrze i jest najwyższym dostępnym punktem widokowym w Lublinie ok. 220 metrów. Z góry możemy zobaczyć całe miasto m.in.: Górki Czechowskie, stare miasto, Zamek Lubelski, czy Bramę Krakowską.

Dach Vivo Lublin (dawniej Tarasy Zamkowe)

Tarasy Zamkowe z lotu ptaka | mat. prasowe

Centrum handlowe Vivo Lublin (dawniej Tarasy Zamkowe) mieści się przy skrzyżowaniu al. Unii Lubelskiej i al. Tysiąclecia w Lublinie. Dach jest idealnym punktem widokowym, z którego podziwiać można m.in. Stare Miasto i panoramę Lublina. Dach składa się z dwóch części: kwietnej łąki oraz dachu intensywnego, który jest dostępny dla wszystkich odwiedzających.

Wieża Trynitarska

Wieża Trynitarska mieście się na Starym Mieście, w sąsiedztwie Archikatedry Lubelskiej. Ma 60 metrów wysokości, a na jej ostatnim piętrze znajduje się taras widokowy, z którego można podziwiać panoramę Lublina. Aby się tam dostać trzeba pokonać aż 207 schodków. Taras widokowy znajduje się na wysokości 40 metrów nad poziomem ulicy.

Brama Krakowska

Zdjęcie ilustracyjne | fot. Dominik Wąsik

Brama Krakowska mieści się w sąsiedztwie lubelskiego Ratusza. To przez nią idąc deptakiem możemy wejść na teren Starego Miasta. W jej wnętrzu mieści się Muzeum Historii Miasta Lublina, gdzie można obejrzeć zbiory związane z dziejami miasta. Z najwyższej kondygnacji przez małe okienka można obejrzeć z niej panoramę Krakowskiego Przedmieścia i Śródmieścia.

Baszta (Donżon) na Zamku Lubelskim

Zamek Lubelski w Lublinie | fot. Michał Grzechulski

Baszta znajduje się na terenie Zamku Lubelskiego. Romańska wieża obronna, nazywana także donżonem, jest najstarszą budowlą na wzgórzu zamkowym. Została wzniesiona w 1. poł. XIII w. z kamienia i cegły. Wieża ma wysokość ok. 20 m, a grubość jej murów w przyziemiu dochodzi do 4 m. Ze szczytu Donżonu można podziwiać panoramę całego Lublina.

Plac Po Farze

Plac Po Farze mieści się na terenie Starego Miasta. Na placu znajduje się zarys fundamentów nie istniejącego już kościoła św. Michała, jednej z najstarszych lubelskich świątyń. Z jego skraju można obejrzeć Wzgórze Zamkowe z wieżą, kaplicą zamkowa i budynkiem Zamku Lubelskiego.

Wzgórze Czwartek

Wzgórze Czwartek jest wzniesieniem na terenie Śródmieścia, położone na północ od Starego Miasta – za dworcem autobusowym PKS. Widoczne jest stąd Wzgórze Zamkowe i Stare Miasto. Nazwa wzniesienia pochodzi od czwartkowych targów, które się tu dawniej odbywały.

Rektorat UMCS

Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie | fot. UMCS

Rektorat UMCS mieści się przy placu Marii Curie-Skłodowskiej 5. Jest jednym z najwyższych budynków w Lublinie. Z jego ostatniego piętra lub dachu można podziwiać panoramę całego Lublina. Niestety, ale budynek nie jest dostępny dla zwiedzających.

Komin elektrociepłowni „Wrotków”

Najwyższym punktem widokowym w Lublinie jest komin elektrociepłowni „Wrotków”. Komin ma 150 metrów wysokości. Zobacz zdjęcia z góry: Lublin widziany z komina Elektrociepłowni „Wrotków”. 150 metrów nad ziemią

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  1. Fajnie, tylko na część z tych obiektów nie można wejść
    Komin na Wrotkowie jako punkt widokowy? To samo można powiedzieć o kominie elektrociepłowni na Tatarach czy też o masztach telefonii komórkowej – widok może i ładny, ale tylko dla pracowników.
    Jeszcze są wieżowce Gray Office i Metropolitan Park, lecz z możliwością wejścia jest podobnie.