Gdzie w Lublinie jest dostępna sieć 5G? Tylko jeden operator uruchomił 5G

maszt komórkowy nadanik odbiornik antena 5g
Zdjęcie ilustracyjne | fot. pixabay

Z sieci 5G można już korzystać w Lublinie, ale nie u każdego operatora. Na razie tylko jedna sieć komórkowa zdecydowała się na uruchomienie 5G w Lublinie.

Jaka sieć ma zasięg 5G w Lublinie?

Jeszcze w 2020 roku sieć 5G w Lublinie nie była oferowana przez żadnego operatora. Zmieniło się to w 2021 r., kiedy to od stycznia Plus uruchomił stacje bazowe 5G Plus, które swoim zasięgiem objęły prawie cały Lublin i okoliczne miejscowości. Z zasięgiem 5G w Lublinie mogą mieć problem mieszkańcy Węglina i Czubów.

Mapa zasięgu 5G sieci Plus w Lublinie
Mapa zasięgu 5G sieci Plus w Lublinie

„Widzimy rosnące zainteresowanie naszym 5G, z którego korzysta coraz więcej osób. Postanowiliśmy więc przyspieszyć budowę sieci i zapowiadany plan na ten rok zrealizowaliśmy z nawiązką już w kwietniu. Obecnie więc w zasięgu jest ponad 12 milionów mieszkańców Polski i będzie ich przybywać, gdyż mówiąc wprost – budujemy i rozwijamy dalej naszą sieć 5G” – powiedział Jacek Felczykowski, członek zarządu Cyfrowego Polsatu i Polkomtelu, operatora sieci Plus.

O zasięgu 5G mogą zapomnieć klienci T-Mobile, Orange i Play. Na chwilę obecną żaden z powyższych operatorów nie zdecydował się na uruchomienie sieci 5G w Lublinie.

Aktualizacja 6.07.2021

Sieć Orange uruchomiła sieć 5G w Lublinie. Szczegóły: Kolejny operator uruchomił w Lublinie sieć 5G. Na początek 33 stacje bazowe

Czym jest 5G?

5G to następca poprzednich generacji – 2G, 3G i 4G (LTE). System drugiej generacji 2G, czyli GSM, w praktyce umożliwiał tylko prowadzenie rozmów telefonicznych oraz wysyłanie smsów. Transmisja danych na dobre pojawiła się dopiero przy 3G. 4G umożliwiło już znaczne przyspieszenie transmisji danych, głównie dzięki o wiele szerszemu pasmu.

Sieć 5G daje o wiele większą prędkość przekazywania danych i prawie niezauważalne opóźnienia oraz bardziej stabilne połączenia. 5G pozwala podpiąć do Internetu ogromną liczbę dodatkowych urządzeń. Nowa technologia pozwala podłączyć do sieci nawet milion urządzeń na kilometr kwadratowy.

Technologia 5G oferuje także niezwykle małe opóźnienia, co w praktyce oznacza, że system ma reagować stukrotnie szybciej niż sieci LTE. To w dalszej perspektywie umożliwi zautomatyzowanie medycyny czy transportu, bo np. możliwe stanie się zdalne kontrolowanie bardzo precyzyjnych urządzeń, takich jak roboty medyczne.

3 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  1. Droga redakcjo Macie nie najnowsze informacje. Sieć 5G od T-Mobile jest już dostępna w Lublinie od jakichś 2 tygodni

  2. Boże ludzie, mieszkam w Niemczech, tutaj jest tego od groma, nic nikomu się nie dzieje, przestańcie wierzyć w teorie jakiś popaprańców. prooooooosze Polsko obudź się z idiotyzmu !