Wiszące gałęzie drzew i nieobcięte żywopłoty utrudniają pieszym przejście chodnikiem

Chodnik wzdłuż Al. Racławickich, na przeciwko ZSChiPS | fot. czytelnik Stanisław

Czytelnicy skarżą się na wiszące gałęzie drzew rosnących w pobliżu chodników w centrum Lublina. „Uniemożliwiają swobodne przejście osobom wysokim” – skarży się jeden z Czytelników.

Do naszej redakcji napisał czytelnik Stanisław, który prosił o interwencję związaną utrzymaniem zieleni przy ciągach pieszych i rowerowych w centrum Lublina. Gałęzie drzew stojących w pobliżu ulic mocno dają się we znaki pieszym i rowerzystom.

Władze miasta nie radzą sobie z zachowaniem porządku i zapewnieniu mieszkańcom oraz turystom bezpiecznych i komfortowych spacerów i ruchu pieszego. Widać to między w wielu miejscach, gdzie nad chodnikami zalegają gałęzie, uniemożliwiając swobodne przejście osobom wysokim” – pisze pan Stanisław.

Co mówią przepisy? Rozporządzenie Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej z dnia 2 marca 1999 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać drogi publiczne i ich usytuowanie mówi jasno, że:

4. Wysokość skrajni nad chodnikiem lub ścieżką rowerową powinna być nie mniejsza niż 2,50 m, a w wypadku ich przebudowy albo remontu może być zmniejszona do 2,20 m.

Pan Stanisław dołączył do swojej kilka zdjęć przedstawiających sytuacje, w których wiszące gałęzie utrudniają przejście chodnikami w lokalizacjach często uczęszczanych przez pieszych.

kliknij by powiększyć wybrane zdjęcie

Kto odpowiada za utrzymanie miejskiej zieleni?

Utrzymaniem zieleni w pasach drogowych zajmuje się Biuro Miejskiego Architekta Zieleni, natomiast utrzymaniem zieleni w miejskich parkach i skwerach Wydział Gospodarki Komunalnej. Prace konserwacyjne i pielęgnacyjne wykonywane są cyklicznie lub po wizji lokalnej pracowników urzędu w terenie czy po zgłoszeniu” – wyjaśnia Olga Mazurek-Podleśna, z biura prasowego lubelskiego ratusza.

Firmy zajmujące się utrzymaniem terenów zieleni miejskich są zobowiązane do monitorowania stanu zieleni oraz do podejmowania prac interwencyjnych, jeśli jest taka konieczność.

Należy jednak pamiętać, że nie wszystkie drzewa/żywopłoty rosnące przy chodnikach rosną na terenach miejskich. Często są to drzewa rosnące na posesjach prywatnych, granice działek są bardzo różne” – zaznacza Olga Mazurek-Podleśna.

Rzecznika wskazuje, że gałęzie nad chodnikami nie mogą być zbyt mocno przycięte, ponieważ zapewniają cień, co jest szczególnie ważne w przypadku tak wysokich temperatur, jakie ostatnio miały miejsce.

Gdzie zgłosić wiszące gałęzie nad chodnikami?

W przypadku stwierdzenia takiej sytuacji prosimy o kontakt ze Strażą Miejską pod całodobowym bezpłatnym numerem 986. Po podjęciu interwencji nasi funkcjonariusze przekazują taką informację do zarządcy drogi. W przypadku drzewa na prywatnej posesji kontaktujemy się z jej właścicielem i obligujemy go do przycięcia drzewa” – wyjaśnia Robert Gogola, rzecznik Straży Miejskiej w Lublinie.WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.