Fotoradary zarejestrują przejazd przez skrzyżowania na czerwonym świetle

droga jezdnia aleja solidarności
Zdjęcie ilustracyjne | fot. Dominik Wąsik

W tym roku na dwóch skrzyżowaniach w Lublinie pojawią się fotoradary, które będą rejestrować przejazdy przez skrzyżowania na czerwonym świetle. Za to wykroczenie grozi mandat w wysokości od 300 do 500 zł oraz 6 punktów karnych.

Fotoradary na skrzyżowaniach w Lublinie

Inspekcja Transportu Drogowego – CANARD ogłosiła przetarg na zakup i dostawę systemów monitorujących wjazd pojazdów na skrzyżowanie na czerwonym świetle. Montaż systemów rejestrujących wykroczenia niestosowania się do sygnalizacji świetlnej planowany jest na 30 skrzyżowaniach w 18 miastach, w tym także w Lublinie.

– Trwa procedura przetargowa na zakup i instalację urządzeń, które maja działać z wykorzystaniem tzw. wideodetekcji, bez konieczności ingerencji w nawierzchnię drogi. Urządzenia wykryją fakt wjechania pojazdu na skrzyżowanie na czerwonym świetle, będą śledzić tor poruszania się pojazdu na skrzyżowaniu oraz dokumentować popełnione wykroczenie wraz z danymi umożliwiającymi identyfikację pojazdu, którym naruszono przepisy, a także okoliczności zdarzenia (numer rejestracyjny pojazdu, czas i miejsce zdarzenia, czas jaki upłynął od zapalenia się czerwonego światła) – poinformowała Monika Niżniak, rzeczniczka Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego.

Wybrany wykonawca będzie miał 72 tygodnie od podpisania umowy na przekazanie urządzeń do użytkowania. Po zakończeniu tego etapu rozbudowy systemu fotoradarowego, CANARD będzie prowadził kontrole na 50 skrzyżowaniach. Dziś stałymi kontrolami objętych jest 20.

Główny Inspektorat Transportu Drogowego planuje montaż rejestratorów przejazdu na czerwonym świetle na dwóch skrzyżowaniach: rondo Kuklińskiego (ul. Lubomelska, al. Solidarności, al. Kompozytorów Polskich) oraz rondo im. Romana Dmowskiego (al. Tysiąclecia, al. Unii Lubelskiej).

Rejestratory przejazdu na czerwonym świetle w odróżnieniu od fotoradarów czy odcinkowych pomiarów prędkości nie są oznakowane. Rejestrator przejazdu na czerwonym świetle działa na zasadzie wideo detekcji. Kamera nagrywa pojazdy, które wjeżdżają na skrzyżowanie pomimo zapalenia się sygnalizacji świetlnej zabraniającej wjazdu.

Mapa fotoradarów rejestrujących przejazd przez skrzyżowanie na czerwonym świetlne
Mapa fotoradarów rejestrujących przejazd przez skrzyżowanie na czerwonym świetlne

Przypomnijmy również, że również w tym roku w Lublinie pojawi się pierwszy fotoradar stacjonarny. Inspekcja Transportu Drogowego wybrała już lokalizację, w której stanie fotoradar. Z udostępnionej dokumentacji wiemy, że fotoradar pojawi się na Al. Solidarności i będzie rejestrował pojazdy jadące w kierunku centrum. Kiedy dokładnie planowana jest instalacja fotoradaru w tym miejscu?

„Uprzejmie informujemy, że nie jest jeszcze znany termin uruchomienia fotoradaru we wskazanej lokalizacji” – informuje biuro prasowe Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego.

WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.