Fatalna jakość powietrza w Lublinie. Sytuacja pogarsza się z godziny na godzinę!

smog jakość powietrza lublin dziesiąta
Zdjęcie ilustracyjne | fot. Dominik Wąsik

Fatalna jakość powietrza w Lublinie. W naszym mieście odnotowano pięciokrotne przekroczenie norm stężenia pyłu PM10. Osoby chore, starsze, kobiety w ciąży i małe dzieci powinny bezwzględnie unikać przebywania na wolnym powietrzu.

Czujniki smogu pomagają monitorować stan jakości powietrza w różnych miejscach w Polsce. Takie czujniki powietrza znajdują się również w Lublinie, a zbierane przez nie dane są natychmiast przetwarzane i interpretowane, dzięki czemu na bieżąco można ocenić jaki jest stan powietrza, którym wszyscy oddychamy.

Fatalna jakość powietrza w Lublinie

W Lublinie zanieczyszczenie powietrza pyłem zawieszonym PM10 wynosi 264 µg/m3, zaś pyłu PM2.5 171 µg/m3. To oficjalne dane ze strony Airly (stan na godz. 21:30). Przypomnijmy, że dopuszczalna norma wynosi dla PM10 50 µg/m3 i PM2.5 25µg/m3. Taka jakość powietrza – według informacji GIOŚ – ma negatywny wpływ na zdrowie.

Osoby chore, starsze, kobiety w ciąży oraz małe dzieci powinny unikać przebywania na wolnym powietrzu, a pozostałe osoby powinny ograniczyć do minimum przebywanie na wolnym powietrzu oraz wszelką aktywność fizyczną na zewnątrz.

W przypadku bardzo złej jakości powietrza długotrwała ekspozycja na działanie szkodliwych substancji znajdujących się w powietrzu zwiększa ryzyko zmian m.in. w układzie oddechowym, naczyniowo-sercowym i odpornościowym.

Osoby cierpiące z powodu chorób serca mogą odczuwać pogorszenie samopoczucia: uczucie bólu w klatce piersiowej, palpitacje serca, brak tchu, znużenie.

mapa jakości powietrza lublin smog airly
Mapa jakości powietrza Lublin – 16.01.2020 godz. 21:40 | źródło: Airly

4 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  1. Wezcie nie robcie szumu kiedyś nie bylo takiej sraki z tym smogiem i ludzie jakos zyli. Pier,,,,lona unia Europejska

  2. Ciekawym trafem ze na bronowicach, wieczorem jak sie idzie łeczyńską tak śmierdzi dosyć często, że oddychać sie nie da. Mogli by z tym porządek zrobić.