W poniedziałek Politechnika Lubelska gościła uczestników programu „Lublin.Zawodowcy”. W ramach tej inicjatywy dziadkowie z wnukami mieli okazję poznać innowacyjne wynalazki opracowane na uczelni. Największe emocje wzbudziły tunel aerodynamiczny, wiatrakowiec, turbina wiatrowa oraz pokazy modeli samochodów do driftu.
Naukowe odkrycia i technologiczne atrakcje: wizyta w Politechnice Lubelskiej
Paweł Magryta z Wydziału Mechanicznego Politechniki Lubelskiej zauważył, że dzieci były bardzo dociekliwe, szczególnie w odniesieniu do tunelu aerodynamicznego.
– Nic w tym dziwnego, ponieważ pozwala poczuć moc wiatru i energię kinetyczną powietrza na własnym ciele, czego nie doświadczymy podczas jazdy samochodem w mieście – mówił naukowiec.
Wśród uczestników programu były zarówno dzieci, jak i dorośli, którzy chętnie angażowali się w różnorodne aktywności. Julia, jedna z młodszych uczestniczek, wspominała:
– Tata powiedział, że powinno być fajnie, bo studiował na Politechnice. Dlatego chciałam zobaczyć, co tu jest. Okazało się, że tata miał rację.
Zachwytów nie krył także Eryk:
– Bardzo fajnie było w tunelu, to niespotykane uczucie, jak wiatr ciągnie do tyłu. Jeździłem też autami do driftu. Ciężko jest kierować, ale jest w tym też dużo zabawy. Najtrudniejsze było cofanie i skręcanie, bo balansowanie samochodem nie jest wcale łatwe.
Wizyta zrobiła duże wrażenie także na dorosłych. Mieczysława Wójcik podkreślała, jak interesujące były analizy krążenia powietrza wokół motoru żużlowego. Pani Danuta dodała:
– To, co dzisiaj zobaczyliśmy, to zdobycze XXI wieku. Serce się raduje, że mamy tak zdolną młodzież i naukowców w Lublinie.
Program „Lublin.Zawodowcy” to pilotażowy projekt Wydziału Inicjatyw i Programów Społecznych Urzędu Miasta Lublin, realizowany w ramach programu „Rodzina Trzy Plus”. Celem inicjatywy jest organizowanie międzypokoleniowych spotkań, podczas których najmłodsi i najstarsi mieszkańcy miasta mogą poznawać najważniejsze przedsiębiorstwa i instytucje w swoim otoczeniu oraz związane z nimi zawody.
Co najbardziej zainspirowało Was na Politechnice Lubelskiej? Podzielcie się swoimi wrażeniami w komentarzach i udostępnijcie artykuł, aby inni mogli dowiedzieć się więcej o tej fascynującej inicjatywie!
Dodaj swój komentarz