Etazen – nowy narkotyk w Polsce. Jest 60 razy mocniejszy niż morfina. Może doprowadzić do śmierci

narkotyki narkoman strzykawka uzależnienie
Zdjęcie ilustracyjne | fot. pixabay

W Polsce po raz pierwszy wykryto bardzo silny narkotyk. Nazywa się etazen i pochodzi z grupy opioidów. Jest 60 razy silniejszy niż morfina, może doprowadzić do śmierci.

Etazen – nowy narkotyk w Polsce

W Polsce wykryto nowy, bardzo niebezpieczny narkotyk o nazwie etazen. Jak podaje sanepid, był sprzedawany w Łodzi jako szary proszek, czyli czysta substancja. Narkotyk pochodzi z grupy opioidów. Jest szczególnie niebezpieczny ze względu na swoje silne i toksyczne działanie.

Był oferowany jako dopalacz na terenie Łodzi w postaci szarego proszku o wysokim stężeniu (czysta substancja). Narkotyk ten, będący zamiennikiem heroiny lub fentanylu, może również przybierać postać suszu do palenia, liquidu do e-papierosa oraz sprayu donosowego.

Opioid ten jest szczególnie niebezpieczny ze względu na jego właściwości toksyczne oraz dużą siłę działania – przyjmuje się, że jest 60 razy mocniejszy niż morfina. W skrajnych przypadkach zażycie etazenu może doprowadzić do śmierci.

Osoba pod wpływem tego narkotyku ma zburzenia świadomości i koncentracji. Można zauważyć zwężone źrenice, zwolnioną czynność serca, niskie ciśnienie tętnicze oraz zaburzenia oddechowe.

Aby pomóc osobie po tym narkotyku należy udrożnić jej drogi oddechowe i wezwać karetkę. W przypadku etazenu ratownik medyczny musi podać odtrutkę zanim zawiezie poszkodowanego do szpitala.

etazen 244x300 1

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.