Elektryczny autobus za niespełna dwa miesiące wyjedzie na lubelskie ulice

Ponad 100 kilometrów bez ładowania ma przejechać elektryczny autobus, zbudowany przez lubelski Ursus na bazie ukraińskiego autobusu marki Bogdan. Pojazd będzie ładowany w zajezdni lub ze specjalnych gniazdek. Do roku 2022 miasto zamierza zakupić 110 takich pojazdów. 

Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Lublinie rozpoczęło właśnie jazdy testowe pojazdu. To wspólny projekt Ursusa, MPK Lublin i Politechniki Lubelskiej. Po szeregu testów elektryczny autobus z Lublina będzie musiał zaliczyć homologację, po czym wyjedzie na lubelskie ulice.

Autobus, który dzisiaj parkował przed Centrum Kultury w Lublinie, waży 18 ton i rozwija prędkość do 70 km/h. Na pokład może zabrać 75 pasażerów, w tym 26 miejsc siedzących. Pojazd zasilany jest silnikiem o mocy 170 kW; bateriami litowo-jonowymi Amerykańskiej firmy A123 w technologii LiFePO4. Ładowany jest przez wtyczkę. Proces ten trwa od pięciu do sześciu godzin, ale możliwe jest tzw. doładowanie szybkie na przystankach końcowych, które trwa od 15 do 20 min co pozwala zwiększyć zasięg o ok. 35 km.

Zakładany zasięg na naładowanych bateriach to 100–120 kilometrów – mówi Dariusz Tomasik, kierownik Biura Zarządu i Promocji

Transport elektryczny to przyszłość zbiorowej komunikacji w Lublinie. Do roku 2022 miasto zamierza zakupić 110 takich pojazdów.

fot. ursus.com.pl

WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.