Elektryczny autobus na linii „EKO” już jeździ po Lublinie. Za darmo, później za 1 zł

Od poniedziałku, 8 czerwca pasażerowie komunikacji miejskiej mogą za darmo korzystać z linii „Eko” obsługiwanej elektrycznym autobusem Ekovolt. Uruchamiając elektryczne połączenie, Lublin dołącza do grona polskich miast, w których będą w niedalekiej przyszłości eksploatowane elektrobusy. Jak zapowiadają przedstawiciele miasta, to przyszłość lubelskiej komunikacji miejskiej.

Linia „Eko” ma zachęcić do poruszania się po centrum miasta bez samochodu, a po drugie ma na celu promocję transportu ekologicznego. Od momentu uruchomienia linii do 31 sierpnia br. przejazd będzie bezpłatny dla wszystkich zainteresowanych. Po tym okresie podróż autobusem elektrycznym będzie odbywać się na bilecie za 1 zł.

Trasa linii „EKO” prowadzi ulicami:

Krakowskie Przedmieście (Plac Litewski 03) – 3 Maja – Dolna 3 Maja – Wodopojna – Królewska – Narutowicza – Kapucyńska – Krakowskie Przedmieście (Pl. Litewski 03).

Linia kursuje w dzień powszedni oraz w sobotę, z częstotliwością co 20 minut.

Autobus elektryczny Ekovolt jest efektem współpracy spółki Ursus z Miejskim Przedsiębiorstwem Komunikacyjnym Sp. z o.o. w Lublinie oraz Politechniką Lubelską w ramach Konsorcjum – Autobus Elektryczny.

12 metrowy Ursus Ekovolt – niskopodłogowy autobus elektryczny – na pokład może zabrać 80 pasażerów, w tym 26 na miejscach siedzących. Dla komfortu podróżujących zastosowano klimatyzator przestrzeni pasażerskiej. Całkowita waga pojazdu to 18 ton, a jego prędkość maksymalna to 70 km/h.

Zasilanie elektrycznego silnika zapewniają litowo-żelazowo-fosforowe baterie. Proces ładowania może odbywać się na dwa sposoby, pierwszy przez standardowe gniazdo sieciowe, drugi – z szybkiej ładowarki. Pełne ładowanie baterii z sieci elektrycznej trwa do 6 godzin i odbywa się na zajezdni, natomiast szybkie ładowanie ma miejsce na przystanku. Podczas trwającego 50 minut postoju pojazd będzie w stanie zmagazynować energię wystarczającą do przejechania kolejnych 50 km. Do tego celu pojazd wykorzystuje specjalną szybką ładowarkę, zasilaną z sieci trakcyjnej trolejbusów. Ładowarkę tego typu zainstalowano przy przystanku na al. Unii Lubelskiej.

Zewnętrznie elektryczny autobus nieco różni się od tych, które są w taborze miejskiego przewoźnika, został pomalowany w zielone kwiaty, których kielichy mają kształt wtyczki. Na karoserii widnieje też napis „Ekologicznie w przyszłość, autobus na prąd, zero emisji spalin”.

WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.