W 2023 roku ciepło w większości mieszkań będzie pochodziło już tylko i wyłącznie z gazu ziemnego. Elektrociepłownia PGE Lublin-Wrotków rezygnuje z węgla. Nowa kotłownia gazowa będzie kosztowała ponad 78 mln zł.
Kotłownia gazowa obok wielkiego komina
PGE Energia Ciepła, z Grupy PGE, otrzymała pozwolenie na budowę kotłowni rezerwowo-szczytowej KRS z kotłami wodnymi gazowymi i kotłami wodnymi gazowo-olejowymi. Nowoczesny projekt inwestycyjny powstanie na terenie Elektrociepłowni Lublin-Wrotków. Prace powinny rozpocząć się jeszcze w tym miesiącu, a ich zakończenie zaplanowane zostało na wrzesień 2023 r.
W ramach zadania powstanie budynek kotłowni z układem wyprowadzenia spalin, kontenery kotłów mobilnych oraz budynek stacji gazowej w pobliżu 150-metrowego komina. Nowa inwestycja zajmie powierzchnię około 0,25 ha. Za realizację zadania odpowiada firma Instal Kraków, z którą PGE Energia Ciepła podpisała umowę w grudniu 2021 r. Wartość kontraktu wynosi ponad 78 milionów złotych.
Elektrociepłownia na gaz w Lublinie
Kotłownia rezerwowo-szczytowa, podzielona na część stacjonarną i mobilną, składać się będzie z 9 kotłów wodnych zasilanych gazem lub, w przypadku niedostępności gazu, lekkim olejem opałowym. Przejmą one funkcję przeznaczonych do likwidacji jednostek węglowych. 4 kotły gazowe (każdy o mocy cieplnej 33 MWt) zostaną zainstalowane w budynku kotłowni, kolejnych 5 kontenerowych kotłów mobilnych (każdy po 10 MWt) usytuowanych będzie tuż obok na wydzielonym placu.
„Nowe kotły rezerwowo-szczytowe przeznaczone są wyłącznie do wytwarzania ciepła. Będzie to realizowane w szczycie zapotrzebowania, tzn. kiedy przekracza ono możliwości wytwórcze istniejącego bloku gazowo-parowego lub w przypadku odstawienia bloku z ruchu. Szacowane jest, że będą one wytwarzały około 10 proc. rocznej produkcji ciepła w Oddziale Elektrociepłownia w Lublinie Wrotków” – wyjaśnia Agnieszka Dietrich, rzecznik PGE EC.
Koniec grzania węglem
Elektrociepłownia na Wrotkowie pokrywa ok. 2/3 potrzeb cieplnych miejskiej sieci ciepłowniczej miasta. Oddział dysponuje obecnie osiągalną mocą cieplną 627 MWt. Urządzeniami wytwórczymi aktualnie są blok gazowo-parowy opalany gazem ziemnym, wytwarzający zdecydowaną większość (90 proc.) ciepła dostarczanego przez elektrociepłownię do sieci oraz 4 szczytowe węglowe kotły wodne, wykorzystywane w okresie dużych mrozów lub postoju bloku. Po oddaniu do użytku kotłowni gazowej Oddział Elektrociepłownia w Lublinie Wrotków całkowicie odejdzie od wykorzystywania węgla jako paliwa.
„Miasto Lublin potrzebuje około 4 500 000 GJ ciepła w roku, z czego 3 000 000 GJ dostarcza Oddział Elektrociepłownia w Lublinie Wrotków, a z tego 300 000 GJ będą produkować nowe kotły. O wiele istotniejszym parametrem jest natomiast moc cieplna kotłów wynosząca 182 MW, co stanowi połowę wartości mocy zamówionej przez odbiorcę ciepła w Oddziale Elektrociepłownia w Lublinie Wrotków (drugą połowę zamówienia pokrywa moc cieplna bloku gazowo-parowego), a opłata za moc jest zasadniczym źródłem zwrotu nakładów poniesionych na tę inwestycję” – informuje Agnieszka Dietrich.
PGE Energia Ciepła prowadzi obecnie również inne projekty inwestycyjne związane z budową nowych kogeneracyjnych źródeł gazowych: w Siechnicach, Bydgoszczy, Rzeszowie, Kielcach i Zgierzu. W fazie przygotowania do realizacji podobnych projektów z wykorzystaniem paliwa gazowego są kolejne lokalizacje: Gdynia, Gdańsk i Kraków.
coś mi mówi, że będzie taniej ale jednocześnie drożej, taniej bo obsługa gazu jest tańsza, drożej bo paliwo jednak jest droższe, w optymalnych warunkach ceny się nie zmienią w najlepszym wypadku
Nie wierzę w to co czytam!!!! Czyżby Lublin miał własne złoża gazu???
Nie ma węgla to każdy powód dobry, a gazu sa pewni że będzie??? Głupota rządzących i rządzonych poraża…