„EKSTERNA ZA DYCHĘ” — poznaj Akademicki Klub Jeździecki i Roztoczańską Konną Straż Ochrony Przyrody

konie, łąka, ludzie na koniach
fot. Archiwum AKJ

Jeśli szukasz wolontariatu dla siebie, lubisz konie, naturę i chcesz poznawać nowych ludzi, to koniecznie dowiedz się jak dołączyć do Akademickiego Klubu Jeździeckiego (AKJ) i Roztoczańskiej Konnej Straży Ochrony Przyrody (RKSOP).

Akademicki Klub Jeździecki (AKJ)

To miejsce z 55-letnią tradycją. Działalność klubu opiera się na pełnym wolontariacie, a jego członkowie zajmują się opieką nad końmi i prowadzeniem kursów jazdy konnej dla studentów. Od października do czerwca AKJ działa w stajni w Jabłonnie Pierwszej 117.

ludzie
fot. Archiwum AKJ

W okresie wakacyjnym, od lipca do września, konie przebywają w Roztoczańskim Parku Narodowym, gdzie razem ze strażnikami z Roztoczańskiej Konnej Straży Ochrony Przyrody im. 25 Pułku Ułanów Wielkopolskich odbywają leśne patrole.

strażnicy, flaga
fot. Archiwum RKSOP

„Zapraszamy do Akademickiego Klubu Jeździeckiego studentów lubelskich uczelni, zarówno tych, którzy nie mieli do czynienia z końmi, jak i tych, którzy potrafią jeździć konno. Na początku każdego semestru organizujemy kursy jazdy konnej „0” dla osób początkujących oraz egzaminy eksternistyczne dla osób już jeżdżących. Warto śledzić nasze media, bo pojawiają się na nich niespodzianki, takie jak akcja EKSTERNA ZA DYCHĘ, o której dowiecie się w dalszej części” – zachęca prezes AKJ, Laura Listos.

Klubowicze mają możliwość rozwijać swoje jeździeckie umiejętności, zdobywać wiedzę o koniach i spędzać z nimi czas — w zamian za wyrobienie wacht. Podczas nich trzeba zadbać o porządek w boksach i karmienie koni, ale można też miło i aktywnie spędzić czas i poznać nowych, nie tylko końskich, przyjaciół.

W klubie można doświadczyć wielu wspaniałych terenów i spacerów z końmi po lesie, dłuższych przejazdów, wziąć udział w pięciodniowym rajdzie dziewczyn czy doszkalających kursach (“0,5” i “1”).

Roztoczańska Konna Straż Ochrony Przyrody (RKSOP)

konie, ludzie na koniach
fot. Archiwum RKSOP

Letnią bazą strażników RKSOP w Roztoczańskim Parku Narodowym jest pełna uroku, ponadstuletnia leśniczówka Dębowiec. Warunki życia wydają się w niej od lat niezmienne — nie ma tam prądu, a wodę trzeba czerpać z głębokiej studni. Strażnicy w ciągu dnia wyruszają w patrole konne i piesze skierowane w różne rejony parku. Patrole mają charakter interwencyjno-informacyjny dla odwiedzających park turystów.

ludzie, konie
fot. Archiwum RKSOP

„Rekrutujemy mężczyzn na członków straży spośród studentów oraz absolwentów lubelskich uczelni. Jeśli ktoś jest chętny wstąpić do Roztoczańskiej Konnej, a nie potrafi jeździć konno, oferujemy kurs jazdy konnej prowadzony przez Akademicki Klub Jeździecki. Uczymy również fechtunku i propagujemy ochronę przyrody oraz postawę patriotyczną, m.in. poprzez uczestnictwo w apelach szkolnych, podczas których opowiadamy o kawalerii i śpiewamy kawaleryjskie piosenki” – mówi komendant RKSOP, Roger Guzik.

ludzie, konie
fot. Archiwum RKSOP

„EKSTERNA ZA DYCHĘ”

Akcja „EKSTERNA ZA DYCHĘ” kierowana jest do osób, które miały już styczność z jazdą konną i potrafią poruszać się w trzech chodach (stęp, kłus, galop). Egzamin eksternistyczny składa się z części praktycznej i teoretycznej, obejmującej pytania m.in. z dziedziny weterynarii, budowy sprzętu, BHP, planowania jazd samodzielnych. Obie części egzaminu odbywają się tego samego dnia, a po nim od razu można zasilić szeregi Akademickiego Klubu Jeździeckiego i cieszyć się towarzystwem kopytnych.

IMG 2709
Plakat | fot. Karolina Kłos – szef. ds. mediów AKJ

W pigułce

  • Zapisy na egzamin eksternistyczny w ramach akcji EKSTERNA ZA DYCHĘ będą trwały od 6.05.2024 r. do 17.05.2024 r.
  • Aby zapisać się na egzamin lub w przypadku nurtujących pytań należy napisać na fanpage Akademickiego Klubu Jeździeckiego na Facebooku, lub do Marii Mazan, która zajmuje się szkoleniami.
  • Egzamin eksternistyczny odbędzie się 19.05.2024 r. w Jabłonnie Pierwszej 117.

Skontaktuj się z nami:

Facebook:

Instagram:

E-mail:

Tik-Tok:

Maria Mazan — profil na Facebook

Więcej informacji: Wydarzenie na Facebooku

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  1. Idealne miejsce na rozpoczęcie przygody z jeździectwem i końmi