Przewodów, lubelskie. Rakieta wystrzelona z terenu Ukrainy spadła na plac skupu zboża, nie żyją dwie osoby [RELACJA]

Krater w ziemi po wybuchu rakiety w miejscowości Przewodów w powiecie hrubieszowskim
Krater w ziemi po wybuchu rakiety w miejscowości Przewodów w powiecie hrubieszowskim | fot. Jarosław Wolski / twitter.com

Rakieta spadła na plac skupu zboża w miejscowości Przewodów w powiecie hrubieszowskim (woj. lubelskie). W wyniku eksplozji zginęły dwie osoby. Wszystko wskazuje na to, że to pocisk wystrzelony z terenu Ukrainy spadł na terytorium Polski. Prowadzone są czynności śledcze.

Eksplozja w miejscowości Przewodów

Do zdarzenia doszło we wtorek (15.11) około godz. 15.40 w miejscowości Przewodów. To niewielka wieś położona zaledwie 6 kilometrów od polsko-ukraińskiej granicy w powiecie hrubieszowskim, gmina Dołhobyczów.

Na terenie placu skupu zboża doszło do niespodziewanego wybuchu. Na miejscu interweniowały zespoły straży pożarnej, policja i pogotowie ratunkowe. W wyniku eksplozji dwie osoby poniosły śmierć na miejscu.

Wybuch spowodował powstanie krateru w ziemi. Według nieoficjalnych informacji na Przewodów spadła rakieta. W pobliżu ujawniono odłamki przypominające pocisk przeciwlotniczy 5W55, stanowiący uzbrojenie systemów przeciwlotniczych S-300. Zasięg rakiet S-300 to 200 kilometrów. Pocisk mógł należeć do 540 Pułku Rakiet Przeciwlotniczych Sił Powietrznych Ukrainy.

Te informacje pokrywają się z danymi wywiadowczymi USA. Wynika z nich, że eksplozja, do której doszło w Przewodowie, była spowodowana przez pocisk wystrzelony przez ukraińską obronę przeciwlotniczą w kierunku nadlatującej, rosyjskiej rakiety.

Do sprawy odniósł się rzecznik rządu Piotr Müller, który przekazał, że premier Mateusz Morawiecki zwołał w trybie pilnym Komitet Rady Ministrów do spraw Bezpieczeństwa Narodowego i spraw Obronnych. Centrum Informacyjne Rządu potwierdziło, że posiedzenie rządu zostało zwołane na godz. 21:00.

Na miejsce udał się również wojewoda lubelski Lech Sprawka.

Gotowość jednostek wojskowych i służb mundurowych

„W związku z zaistniałą sytuacją włączane są procedury takie, jak podwyższenie gotowości bojowej niektórych jednostek wojskowych oraz zwiększenie gotowości bojowej innych formacji mundurowych na terenie Polski” – powiedział rzecznik rządu Piotr Müller w trakcie konferencji prasowej po pilnej naradzie Komitetu Rady Ministrów do spraw Bezpieczeństwa Narodowego i spraw Obronnych.

Rzecznik rządu nie odniósł się do przyczyny eksplozji w Przewodowie. Zaznaczył, że na miejscu pracują służby, które badają okoliczności wybuchu.

„Zdecydowaliśmy, że dojdzie do analizy, czy rozpocząć procedurę z art. 4 Paktu Północnoatlantyckiego. Ze względu na wrażliwość sytuacji będziemy na bieżąco o wszystkim informować. Za chwilę rozpocznie się posiedzenie rządu” – dodał Müller.

Artykuł 4 Traktatu Północnoatlantyckiego stanowi, że „strony będą się wspólnie konsultowały, ilekroć, zdaniem którejkolwiek z nich, zagrożone będą integralność terytorialna, niezależność polityczna lub bezpieczeństwo którejkolwiek ze Stron”.

Kto wystrzelił rakietę?

„Nie mamy w tej chwili jednoznacznych dowodów na to, kto wystrzelił rakietę; prowadzone są czynności śledcze” – przekazał prezydent Andrzej Duda w związku z wydarzeniami w Przewodowie. „Nic nie wskazuje, aby dalsze tego typu zdarzenia miały w tym momencie następować” – stwierdził.

CNN podaje, że samolot NATO, patrolujący przestrzeń nad Polską, śledził pocisk, który spadł w Przewodowie. Dane z radaru zostały przekazane zarówno dowództwu NATO jak i władzom w Warszawie. CNN informuje, że jego źródła nie podają, z jakiego kierunku został wystrzelony pocisk.

„Nie mamy w tej chwili jednoznacznych dowodów na to, kto wystrzelił tę rakietę. Prowadzone są czynności śledcze. Najprawdopodobniej była to rakieta produkcji rosyjskiej” – przekazał prezydent Duda.

Dlaczego rakieta nie została zestrzelona przez system obrony powietrznej Polski?

„Żadna armia nie dysponuje systemem obrony powietrznej, który chroni terytorium całego kraju. Atak rakietowy charakteryzuje się punktowym uderzeniem w wybrany cel, a nie niszczeniem wielu celów na dużych obszarach. Zadaniem systemów jest m.in. obrona infrastruktury krytycznej” – przekazało Dowództwo Generalne.

Generał Jarosław Kraszewski przekazał, że radary Liwiec, jedne z najlepszych na świecie, niedługo znajdą się na granicy z Ukrainą, żeby śledzić przestrzeń powietrzną.

Odwołane zajęcia w szkole

W szkole w Przewodowie nie ma dziś zajęć. „To sytuacja trudna mentalnie, dzieci znowu straciły poczucie bezpieczeństwa” – mówi dyrektorka Szkoły Podstawowej w Przewodowie. Od rana pracują tu psycholodzy, którzy są gotowi pomóc dzieciom.

Nieszczęśliwe zdarzenie

Do sprawy dzisiaj (16.11) odniósł się premier Mateusz Morawiecki, który podał prawdopodobną przyczynę wczorajszej tragedii w Przewodowie.

„Nic nie wskazuje na to, aby wczorajsze zdarzenie było zamierzonym atakiem na terytorium Polski. To, co stało się w Przewodowie to nieszczęśliwe zdarzenie, w wyniku którego zginęło dwóch obywateli Polski. ABW dysponuje zebranymi materiałami dowodowymi i je analizuje – robią to również nasi amerykańscy sojusznicy, bo chcemy mieć pewność co do przyczyn zdarzenia” – przekazał premier.

„Wczoraj na Ukrainie doszło do zmasowanego ataku rakietowego Rosjan. Część rakiet wystrzelonych przez Rosjan została zestrzelona, ale część trafiła w infrastrukturę krytyczną. Przeciwdziałając temu atakowi, siły ukraińskie wystrzeliły pociski, by się bronić. Jeden z tych pocisków niefortunnie spadł na terytorium Polski” – dodał Morawiecki.

Premier wskazał, że nic nie wskazuje na to, aby to wczorajsze zdarzenie było zamierzonym atakiem ze strony sił Federacji Rosyjskiej. Art. 4 Paktu Północnoatlantyckiego nie został jeszcze uruchomiony, ponieważ analizujemy przesłanki do jego użycia.

Żałoba w gminie

Wójt gminy Dołhobyczów zarządził trzydniową żałobę po tragicznej śmierci dwóch mieszkańców. Czytaj więcej: Przewodów, lubelskie. Żałoba po tragicznej śmierci mieszkańców. Na miejscu policyjny śmigłowiec i drony

– MATERIAŁ AKTUALIZOWANY –

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.