E-recepta – co warto wiedzieć?

recepty przez internet
Zdjęcie ilustracyjne | materiały prasowe

Już kilka lat temu pojawiły się recepty internetowe, które były używane równolegle z wersją papierową. Od 8 stycznia 2020 r. e-recepta stała się obowiązkowym dokumentem, który lekarz wystawia w trakcie lub po wizycie pacjenta. Recepty online można wystawiać nie tylko podczas stacjonarnej wizyty u lekarza. Istnieje również teleporada lub konsultacja medyczna online, z której możesz skorzystać na naszym portalu. Zapoznaj się z tekstem o tym, czym jest e-recepta online, co na niej jest i jak można ją zrealizować.

Czym jest recepta online?

Nazwa e-recepta nawiązuje do systemu informatycznego, który ma ułatwiać życie pacjentom i lekarzom. E-recepty ułatwiają zakup leków i docelowo mają zapobiegać tworzeniu i realizacji sfałszowanych recept. Pod względem działania nowa e-recepta jest bardzo podobna do starszej, papierowej wersji. Różnica polega na tym, że proces jej wystawienia i wdrożenia (od wspomnianego 8 stycznia 2020 r.) odbywa się w stu procentach w przestrzeni internetowej.

Co znajduje się na e-recepcie?

Recepta online to elektroniczny odpowiednik dotychczasowej recepty w postaci papierowej. E-recepta zawiera następujące informacje:

 • dane osobowe oraz numer pesel;
 • dane osoby, która wystawiła receptę;
 • miejsce wystawienia e-recepty;
 • datę wystawienia oraz ważności recepty;
 • informacje o lekach (w tym m.in. przepisany lek, ilość opakowań leku, dawkę i postać leku, a także sposób jego dawkowania);
 • kod recepty.

Jak wygląda proces wystawiania e-recepty?

Z perspektywy lekarzy i pacjentów proces wystawiania wystawienia e-recept jest bardzo prosty i intuicyjny. W skrócie odbywa się to według poniższego schematu:

 1. Konsultacja lekarska przeprowadzona przez lekarza w gabinecie lub w formie teleporady;
 2. Po przeprowadzeniu badania lekarz wystawia receptę w formie elektronicznej;
 3. Pacjent otrzymuje na swój telefon wiadomość SMS z czterocyfrowym kodem, a także wiadomość e-mail w formacie PDF z kodem QR lub tradycyjnym wydrukiem;
 4. W zależności od potrzeb pacjent może zrealizować e-receptę w różnych aptekach.
recepty online

Jak wykupić leki?

Zakup leków w aptece jest bardzo prosty. E-receptę można zrealizować na różne sposoby. Najpopularniejszym jest po prostu podanie farmaceucie numeru PESEL oraz czterocyfrowego kodu z wiadomości SMS.

Drugim sposobem jest okazanie wydruku informacyjnego w wersji papierowej z numerem PESEL, który wystawił lekarz.

Każdy z tych sposobów jest bardzo szybki oraz pozwala na pełną kontrolę realizacji recepty, a także tego, czy pacjent zakupił potrzebne leki. Pod tym kątem elektroniczna recepta jest dużo bardziej praktyczna niż dotychczasowa tradycyjna recepta. Stosowanie recept elektronicznych ma pozytywny wpływ na jakość oraz czas obsługi pacjentów.

Czy recepta przez internet może być zrealizowana przez inną osobę?

Zaletą e-recept jest to, że mogą być realizowane nie tylko przez osobę, której dotyczy recepta, ale także przez jej bliskich. To bardzo ułatwia, ponieważ w ten sposób rodzina może skutecznie pomóc osobom starszym w zakupie leków. Jeżeli chcesz wykupić leki w imieniu innej osoby, to konieczne jest podanie numeru PESEL pacjenta, na którego wystawiona jest recepta elektroniczna. W ten sposób, schorowane osoby mogą otrzymać leki, bez wychodzenia z domu.

Gdzie kupić leki?

E-receptę z powodzeniem można zrealizować w dowolnej aptece w całej Polsce. Obecnie apteki mają obowiązek przygotowania swojego systemu sprzedaży do realizacji e-recepty w postaci elektronicznej.

Pacjenci lub osoby bliskie, które wykupują e-receptę muszą pamiętać o tym, że wszystkie opakowania konkretnego leku trzeba kupić w tej samej aptece. Jeżeli wykupi się tylko część tego samego leku, to nie będzie możliwości wykupienia pozostałej części w innej placówce. Jedyną opcją pozostaje wówczas powrót do danej apteki i dokupienie reszty leku przepisanego na e-recepcie.

W określonych przypadkach może to być pewne utrudnienie, zwłaszcza gdy zakup leków odbywa się poza miejscowością zamieszkania danej osoby. Jeżeli w aptece dany lek nie jest dostępny w pełnej dawce, to warto wstrzymać się z zakupem i znaleźć inną placówkę.

e recepta

Kto może wystawiać recepty online?

Obowiązek wystawiania recepty przez internet spoczywa na tych samych osobach, które posiadają uprawnienia do wystawiania recept papierowych. Zgodnie z obowiązującymi przepisami do grona osób, które mają uprawnienia do wystawienia recept zaliczają się:

 • lekarze;
 • pielęgniarki;
 • lekarze dentyści;
 • starsi felczerzy i felczerzy;
 • położne.

Recepty przez Internet w trakcie konsultacji medycznej

Dużym atutem nowoczesnego systemu receptowego jest to, że mogą być wystawiane jednakowo w stacjonarnej przychodni oraz podczas internetowej konsultacji medycznej online lub teleporady. Konsultacja lekarska  online cieszy się coraz większą popularnością. Zwłaszcza w dobie pandemii.

Konsultacja lekarska polega na pełnym wywiadzie z pacjentem i może być prowadzona równie jako kontynuacja stałego leczenia oraz jako diagnozowanie nowych zachorowań. Kluczowe jest to, by pacjent skrupulatnie odpowiadał na pytania dotyczące swojego stanu zdrowia oraz przebiegu choroby. Jeżeli lekarz uzna to za stosowne, to konsultacja zakończy się wystawieniem e-recepty, którą następnie wystarczy zrealizować w wybranej aptece.

Skorzystaj z konsultacji online i otrzymaj e-receptę

Jeżeli zmagasz się z chorobą lub potrzebujesz leków, to powinieneś skorzystać z konsultacji medycznej online. Podczas przebiegu konsultacji lekarz przeprowadzi dokładny wywiad, a na koniec wystawi elektroniczną receptę na potrzebne lekarstwa. To tanie i szybkie rozwiązanie, dzięki któremu szybciej wrócisz do zdrowia. Jest to w pełni legalny i wygodny proces, bez wychodzenia z domu. Jeśli będzie potrzeba to lekarz wystawi Ci także l4 online. Takie zwolnienie lekarskie jest tak samo ważne jak to, wystawione, gdy jesteś fizycznie w gabinecie lekarskim. Wszystko będzie dodane na Twoim internetowym koncie pacjenta. Receptę online wykupisz bez problemu w każdej aptece.

recepta przez internet

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
 1. Zdecydowanie e-recepta to duże udogodnienie. Ja w Sanitas nie mam z taką problemu, kod recepty przychodzi mi na sms.