Dziwny krąg wokół słońca. "Halo" zaobserwowane nad Lubelszczyzną

Autor: Adrian Bubicz. Lublin

W środę 30.03.2016 na Lubelszczyźnie pojawiła się dziwna obręcz. Info Meteo wyjaśniło co to za zjawisko i na czym polega. Poznajmy co to było.

Autor: Andrzej Barabasz
Autor: Andrzej Barabasz

Na Lubelskim niebie pojawił się efekt Halo. Jest to bardzo specyficzne jak i bardzo przyjemne dla oka zjawisko. Zjawisko to należy do grupy zjawisk optycznych. Zachodzi w atmosferze ziemskiej a jego epicentrum dostrzegalne jest wokół tarczy słonecznej lub księżycowej. Jest to świetlisty, biały lub zawierający kolory tęczy (wewnątrz czerwony, fioletowy na zewnątrz), pierścień widoczny wokół słońca lub księżyca. Dochodzi do niego w momencie załamania światła na kryształach lodu i jego odbiciu wewnątrz kryształów lodu znajdujących się w chmurach pierzastych piętra wysokiego (cirrostratus) lub we mgle lodowej. Z uwagi na zróżnicowaną budowę atmosfery ziemskiej możliwych jest wystąpienie różnych efektów Halo, mniej lub bardziej widowiskowych dla potencjalnego obserwatora.

Autor: Thunder Chełm Efekt Halo w Chełmie
Autor: Thunder Chełm
Efekt Halo w Chełmie

Najczęściej występuje tzw. małe halo o rozmiarze kątowym 22°, powstające przez załamanie na powierzchniach kryształów o kącie łamiącym 60°. W atmosferze polarnej lub w przypadku atmosfer planetarnych możliwe są okręgi halo o innych promieniach, jeżeli kryształy lodu mają kształt inny niż sześciokątne kolumny lub płytki (np. sześciany). Rzadziej widoczne bywa duże halo o rozmiarze kątowym 46°, powstające podczas załamania światła na krawędziach kryształów do siebie prostopadłych (kryształy lodu mają budowę graniastosłupa prostego o podstawie sześciokątnej).

Wielkość halo określa się na podstawie rozmiarów kątowych. W zależności od punktu obserwacji efekt halo tworzą różne, tego samego kształtu, kryształy w chmurze, oświetlone w ten sam sposób. Do zjawiska nie sposób się zbliżyć, bo jest ono specyficznym obrazem Księżyca lub Słońca. Pozorna odległość do halo wynosi więc odpowiednio: ok. 400 000 km albo ok. 150 mln km. Natomiast zasięg widoczności halo określony jest przez rozmiar chmury, na której rozprasza się światło.

Autor: Beata Efekt Halo w Zamościu
Autor: Beata
Efekt Halo w Zamościu

Przy obserwacji Halo uprasza się o ostrożność, należy chronić oczy przed bezpośrednim wpływem światła słonecznego – ze względu na ryzyko trwałego upośledzenia wzroku. Z uwagi na fakt, że jest to zjawisko często obserwowane w niewielkiej odległości kątowej od słońca należy zwrócić również uwagę na sprzęt, którym się je uwiecznia padające bezpośrednio przez dłuższy czas na elementy światłoczułe aparatu fotograficznego lub kamery intensywne promienie słoneczne mogą go uszkodzić, dlatego podczas fotografowania zjawiska tarczę słoneczną powinno się zasłaniać.

Autor: Adrian Bubicz. Lublin
Autor: Adrian Bubicz. Lublin

WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.