Dziś w nocy niezwykłe zjawisko – zobaczymy „Śnieżny Superksiężyc”

Zdjęcie ilustracyjne | fot. pixabay

Dzisiejszej nocy warto spojrzeć w niebo. Będzie można tam podziwiać „Śnieżny Superksiężyc”. Będzie to największa i najjaśniejsza pełnia Księżyca w 2019 roku.

O zjawisku „Śnieżnego Superksiężyca” poinformowała NASA. Superksiężyc występujące w momencie, gdy Księżyc jest w pełni i jednocześnie znajduje się w najmniejszej odległości od Ziemi.

Superksiężyc będzie można obserwować w nocy z wtorku na środę, czyli z 19 na 20 lutego 2019 roku. Księżyc można obserwować od momentu jego wschodu aż do zachodu. Wiadomo, że pełnia Księżyca wypadnie o godzinie 16:53, wówczas znajdzie się on w perygeum, czyli punkcie orbity położonym najbliżej naszej planety.

Jest to już drugi Superksiężyc w 2019 roku, ale nie ostatni. Pierwszy wystąpił w styczniu z nieco bardziej odległym perygeum, zaledwie 362 mil (583 kilometrów). Trzeci (i ostatni w 2019 roku) Superksieżyc będzie miał miejsce 19 marca w odległości 223 mil (359 km).

Druga pełnia Księżyca w 2019 roku określana jest mianem Snow Moon, czyli Pełni Śnieżnego Księżyca. Zjawisko będzie bardzo dobrze widoczne we wszystkich częściach Polski.

Gdzie szukać Superksiężyca na niebie?

Aby obejrzeć dzisiejszy Superksieżyc lub jakikolwiek księżyc w pełni, po prostu szukaj Księżyca na wschodzie, gdy Słońce zachodzi na zachodzie. Księżyc będzie wyglądać niezwykle duży, gdy wzniesie się i ułoży.

„Ta „iluzja Księżyca” ma miejsce, gdy Księżyc znajduje się blisko horyzontu i są obiekty w zasięgu naszej linii, takie jak drzewa lub budynki. Ponieważ te względnie bliskie obiekty znajdują się przed Księżycem, nasz mózg zostaje oszukany, aby sądzić, że Księżyc jest znacznie bliżej obiektów znajdujących się w naszej linii wzroku. Przy wzroście lub ustawieniu Księżyca, wydaje się on większy niż wtedy, gdy jest bezpośrednio nad głową, ponieważ nie ma żadnych pobliskich obiektów, z którymi mógłby go porównać” – czytamy w komunikacie NASA.

NASA zachęca do sprawdzenia tego. W jaki sposób? Kiedy Księżyc wschodzi, trzymaj monetę na wyciągnięcie ręki, tak aby moneta zakrywała Księżyc. Powtarzaj to przez cały wieczór, a zobaczysz, że rozmiar Księżyca się nie zmienia.

WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.