Dziś pierwszy dzień kalendarzowej zimy. Wieje i pada deszcz

Zdjęcie ilustracyjne | fot. shutterstock

Na sobotę przypada pierwszy dzień kalendarzowej zimy. Natomiast w piątek wystąpiło przesilenie zimowe i był to najkrótszy dzień w roku. Od tej chwili dni będą się wydłużać, a noce skracać.

W piątek 21 grudnia rozpoczęła się astronomiczna zima, wystąpiło wtedy przesilenie zimowe. Astronomiczny początek zimy oznacza, że dany dzień jest dniem najkrótszym w roku – zwykle trwa około 7,5 godziny. Z każdą nową dobą zimy przybywa dnia, a ubywa nocy. Na pierwsze dłuższe dni będziemy musieli poczekać aż do początku astronomicznej wiosny.

Natomiast w sobotę 22 grudnia przywitaliśmy kalendarzową zimę. Niestety, jak na złość – zamiast zimy, mamy jesień. Nad ranem stopniał ostatni śnieg i zaczął padać deszcz. Temperatura w ciągu najbliższych dni będzie oscylować w okolicy zera.

Kalendarzowa zima zaczyna się datą stałą i umowną (22 grudnia). W przeciwieństwie do daty określającej początek astronomicznej zimy, zawsze wypada tego samego dnia. Najczęściej pierwszy dzień kalendarzowej zimy wypada dzień później niż pierwszy dzień zimy astronomicznej. Co kilka lat jednak daty te pokrywają się – tak w 2019 roku te daty się pokryją.

Jaka pogoda będzie nas czekać podczas Świąt i Nowego Roku? Szczegóły już w wieczornej prognozie pogody!WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.