Dziś piątek trzynastego. Sprawdź, dlaczego się tak go obawiamy

Zdjęcie ilustracyjne | fot. pixabay

Piątek trzynastego – najbardziej przesądni tego dnia zostają w domu, inni bardziej niż zwykle uważają na siebie. Czy jest więc czego się bać?

Właśnie dziś przypada piątek trzynastego – 13 września 2019. Wierzący w zabobony, w piątek trzynastego powinni szczególnie wystrzegać się kichania czy kąpieli. Nie należy zakładać nowej koszuli, ani zaczynać interesów.

Pechowa jest przede wszystkim sama liczba 13. Oprócz niej, w piątek trzynastego powinniśmy uważać na czarne koty na drodze, oraz na to by nie oglądać się za siebie.

Wskazana jest ostrożność, kiedy zbliżamy się do lustra. Jego zbicie zwiastuje 7 lat nieszczęścia, szczególnie w piątek trzynastego. Pamiętajmy też, by w piątek 13-go nie przejść pod słupem lub drabiną.

Absolutnie nie oglądaj się też za siebie. Gest ten od zawsze i w wielu kulturach uważany był za zły znak. Wstawanie z łózka lewą nogą również nie wróży niczego dobrego.

Skąd wzięło się przekonanie, że najgorsze rzeczy zdarzają się właśnie w piątek trzynastego?

Nieoficjalnie, przesąd ma swój początek w roku 1307, kiedy król Filip IV Piękny zarzucił templariuszom herezję i skazał na śmierć. W rzeczywistości był to kłamliwy zarzut, a władca chciał w ten sposób pozbyć się swoich wierzycieli.

Piątek trzynastego wypada co najmniej raz w roku i nie da się tego zmienić. Co gorsze, piątek 13-go może w danym roku wypaść nawet trzy razy.

PIĄTEK TRZYNASTEGO W 2019 ROKU?

+ piątek 13 września 2019

+ piątek 13 grudnia 2019

PIĄTEK TRZYNASTEGO W 2020 ROKU?

+ piątek 13 listopada 2020

Ciekawostka

Strach przed piątkiem trzynastego jest nazywany paraskewidekatriafobią. Słowo to powstało z greckiego słowa paraskevi (piątek), dekatreis co oznacza trzynasty, zaś fobia to po grecku strach.

Jakie znacie przesądy dotyczące piątku 13-go? Czekamy na Wasze komentarze pod artykułem!WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.