Dziś ostatni dzień na zmianę miejsca głosowania. Sprawdź, gdzie głosować w niedzielę 15 października

Wybory do Sejmu i Senatu 2023 - jak zostać członkiem obwodowej komisji wyborczej?
Wybory do Sejmu i Senatu 2023 - jak zostać członkiem obwodowej komisji wyborczej? | fot. Adobe Stock

W niedzielę (15 października) odbędą się wybory do Sejmu i Senatu RP. Osoby, które chcą zagłosować poza miejscem zamieszkania, mają ostatni dzień na dopełnienie formalności. Sprawdź i zmień miejsce głosowania.

Osoby, które chcą głosować poza miejscem swojego stałego pobytu czy zameldowania, muszą posiadać zaświadczenie o prawie do głosowania lub wniosek o zmianę miejsca głosowania. Dziś (12 października) jest ostatni dzień, aby dopełnić tych formalności i w niedzielę (15.10) oddać swój głos np. w innym mieście.

Zmień miejsce głosowania gov.pl

Wniosek o zmianę miejsca głosowania można złożyć w urzędzie gminy, w której zamierzasz głosować poza miejscem zamieszkania w wybranym obwodzie głosowania. Wniosek możesz także złożyć za pomocą strony gov.pl. Możesz głosować również na podstawie zaświadczenia o prawie do głosowania.

Aby złożyć wniosek o zmianę miejsca głosowania, należy wejść na stronę serwis.epuap.gov.pl, a następnie zalogować się za pomocą profilu zaufanego, e-dowód, bankowość elektroniczną lub aplikację mObywatel.

Po zalogowaniu się na stronę użytkownicy zostaną automatycznie przekierowani do podstrony z wnioskiem o zmianę miejsca głosowania. Tam należy uzupełnić informacje na temat adresu, pod którym będzie się przebywać w dniu wyborów, oraz wypełnić pozostałe pola wniosku.

Ostatnim krokiem jest sprawdzenie jeszcze raz całego wniosku i podpisanie go elektronicznie. Na skrzynkę ePUAP otrzymasz potwierdzenie zmiany miejsca głosowania z informacją o obwodzie głosowania i siedzibie obwodowej komisji wyborczej.

Złożenie wniosku jest bezpłatne. Ważne! Wyborca, który zmieni miejsce głosowania, zostanie skreślony ze spisu wyborców, w którym był ujęty.

Kto może złożyć wniosek o zmianę miejsca głosowania

Wniosek o zmianę miejsca głosowania może złożyć każdy, kto ma ukończone 18 lat i ma czynne prawo wyborcze, będzie głosować w Polsce, a w czasie głosowania przebywa na terenie gminy innej niż gmina właściwa ze względu na miejsce zameldowania lub stałego zamieszkania.

Należy pamiętać, aby w dniu głosowania mieć przy sobie dowód osobisty.

Jak sprawdzić, gdzie mam głosować?

Aby sprawdzić, gdzie masz głosować, czyli gdzie znajduje się twoje siedziba obwodowej komisji wyborczej, należy zalogować się na stronę lub aplikację mObywatel, a następnie przejść do zakładki WYBORY. Tam znajdziesz twoje dane w Centralnym Rejestrze Wyborców, w tym miejsce głosowania.

W zakładce „Wybory do Sejmu i Senatu” wskazany jest numer okręgu wyborczego oraz adres, pod którym znajduje się siedziba Obwodowej Komisji Wyborczej, gdzie powinieneś się udać, aby oddać głos w niedzielę, 15 października.

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.