Dziś noc spadających gwiazd – Perseidy 2019. Kiedy i gdzie obserwować?

moonlight 1603270 1280
Zdjęcie ilustracyjne | fot. pixabay

Perseidy, czyli jeden z najlepiej widocznych rojów meteorów, będzie można obserwować na niebie już dziś. Gdzie i o której podziwiać spadające gwiazdy?

„Spadające gwiazdy” fachowo nazywane są meteorami. To okruchy skalne z kosmosu, które spalają się po wejściu w atmosferę, a ślad takiego procesu obserwujemy na niebie jako krótkotrwały, szybki błysk.

Najwięcej „spadających gwiazd” możemy obserwować zwykle w pierwszej połowie sierpnia. Na niebie pojawia się wtedy najpopularniejszy rój meteorów, które nazywamy Perseidami. Ich nazwa wzięła się stąd, że meteory zdają się wybiegać z konstelacji Perseusza.

Kiedy oglądać Perseidy 2019?

W nocy z 12 na 13 sierpnia będziemy mogli zobaczyć na niebie najwięcej Perseidów. Punkt kulminacyjny przypadnie właśnie na dzisiejszą noc. Wtedy „spadające gwiazdy” będą najlepiej widoczne, warto więc wziąć aparat i udać się w miejsce oddalone od sztucznego światła.

Przewiduje się, że idealną godziną, by rozpocząć seans z nocą spadających gwiazd jest okres od 2 do 5 rano, co nie oznacza, że nie zobaczymy ich o wcześniejszej porze.

Jak i gdzie oglądać spadające gwiazdy?

Punktem wyjścia będzie Gwiazdozbiór Perseusza, ponieważ to z jego strony będą pojawiać się Perseidy. Najlepiej usiąść bądź położyć się w miejscu, gdzie nie ma świateł. Najlepiej udać się gdzieś poza miasto, tam, gdzie zanieczyszczenie świetlne jest małe.

Do obserwacji spadających gwiazd nie musisz mieć nawet specjalistycznego sprzętu. Jednak żeby zobaczyć perseidy jest jeden warunek niezależny od ciebie – niebo musi być bezchmurne.

Macie jakieś sprawdzone miejscówki do obserwowania spadających gwiazd? Czekamy na Wasze propozycje w komentarzach poniżej artykułu.

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.