Dziś deszcz, jutro śnieg. W najbliższych dniach spadnie nawet 20 cm białego puchu

Śnieg na chodniku
Śnieg na chodniku | fot. Dominik Wąsik

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej prognozuje, że w najbliższych dniach w naszym regionie spadnie nawet 20 cm śniegu. Dziś towarzyszyć będzie nam jeszcze deszczowa aura, która od jutra zamieni się w śnieżyce.

Dziś (18.01) już od godzin porannych nad Małopolskę nasunął się płytki niż, którego ośrodek dość szybko przemieszcza się na północny wschód i w godzinach wieczornych będzie już nad Suwalszczyzną. Z niżem przemieszcza się układ frontów atmosferycznych, który przynosi nad wschodnią Polską opady deszczu, a od Dolnego Śląska po Mazury opady śniegu i deszczu ze śniegiem. Opady chwilami mogą być intensywne.

„Na południowym wschodzie już spadło 43 mm deszczu a dziś dopadać może kolejne 15 mm. W pasie od Dolnego Śląska po Mazury opady śniegu mogą przynieść wzrost grubości pokrywy śnieżnej o 5 cm do 10 cm. W południowo-wschodniej Polsce w związku z występującymi intensywnymi opadami deszczu, spodziewane są wzrosty poziomu wody w strefie stanów wysokich” – czytamy w komunikacie Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Noc ze środy na czwartek (18/19.01) przyniesie też spadek temperatury powietrza poniżej 0°C i zamarzanie mokrych (po wcześniejszych opadach deszczu i śniegu) nawierzchni dróg i chodników.

Spadnie nawet 20 cm śniegu

W czwartek rano (19.01), na południowym wschodzie, pojawi się kolejna strefa opadów śniegu, która obejmie Podkarpacie, Małopolskę i Lubelszczyznę. Strefa ta przesuwać się będzie w kierunku północno-wschodnim i opady mogą spowodować przyrost grubości pokrywy śnieżnej od 8 cm do 10 cm. Kolejne opady śniegu prognozowane są w piątek (20.01). IMGW planuje wydać dla woj. lubelskiego ostrzeżenie przed intensywnymi opadami śniegu.

W ciągu tych dwóch dni w naszym regionie może spaść nawet 20 cm śniegu. Warunki na drogach mogą się znacznie pogorszyć.

Prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej 21 stycznia 2023
Prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej 21 stycznia 2023

Źródło: IMGW

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.